8 marca 2022

Kolorowe kredki z tektury

ok.2 godzin Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

„Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie, kolorowe kredki kiedy je poproszę namalują wszystko to co chcę…” Tak rozpoczyna się piosenka, która opowiada o tym, jakie magiczne światy można stworzyć za pomocą kolorowych kredek. Możemy wyczarować świat bliski i bardzo daleki, świat kolorowy, przyjazny, bezpieczny, magiczny, znany, tajemniczy… Oj, długo można by wymieniać. To właśnie dlatego kredki są bardzo ważne w życiu każdego artysty: i tego małego, który dopiero uczy się rysować zostawiając na kartce pierwsze niewyraźne ślady; i tego dojrzałego, który świadomie kreśli każdą kreskę. Dzisiejsza propozycja zabawy plastycznej jest związana właśnie z kredkami, ale jest trochę przewrotna, ponieważ nie użyjemy kredek do rysowania, ale wykonamy bajkowe kredki z tekturowych rolek. Wykonane w ten sposób kredki będą doskonałym elementem dekoracyjnym plastycznego kącika.


Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od pocięcia tekturowych rolek po ręcznikach papierowych na części o różnej wysokości. Kredki, które wykonamy, będą miały różne wysokości: tak jak kredki, którymi często rysujemy i dlatego ostrzymy je, by zostawiały na kartce widoczne ślady. Proponuję przygotować 12 rolek – kredek, tyle ile jest kolorów w pudełku z farbami plakatowymi Fiorello. Z jednej strony tekturową rolkę obrysuj dookoła ołówkiem w dwóch miejscach – na wysokości około 6 cm i 2 cm od jej brzegu. Następnie poprzecinaj dookoła rolkę na wąskie paseczki do obrysowanego śladu wykonanego w odległości 6 cm od jej brzegu.

Etap II

Teraz na tej samej wysokości pozaginaj delikatnie poprzecinane paski do środka rolki, części na wysokości drugiego obrysowania na wysokości 2 cm delikatnie powyginaj na zewnątrz. Wszystkie pozostałe rolki przygotuj w ten sam sposób.
Powyginane na zewnątrz części tekturowych pasków posmaruj od ich wewnętrznej strony klejem uniwersalnym, do dokładnego wykonania tej czynności możesz użyć pędzelka. Teraz sklej ze sobą posmarowane fragmenty pasków, dociskając je do siebie, następnie połącz je ze sobą owijając gumką recepturką na około 15 minut. Pozostałe rolki przygotuj w taki sam sposób.

Etap III

Wszystkie rolki postaw na cienkiej tekturze z okładki bloku, obrysuj je ołówkiem, wytnij powstałe koła, brzegi odrysowanych rolek posmaruj wąską końcówką kleju uniwersalnego, przyklej do nich wycięte koła. Po sklejeniu elementów narysuj ołówkiem na przyklejonych kołach kółeczka imitujące końcówki rysików umieszczonych wewnątrz kredek.

Etap IV

Zdejmij gumki recepturki z wszystkich tekturowych kredek. Szary papier porwij na małe kawałeczki, używając kleju uniwersalnego dokładnie oklej górne części kredek, czyli te poprzecinane i sklejone w kształcie naostrzonego rysika.

Etap V

Teraz kolej na dokładne pomalowanie wszystkich kredek farbami plakatowymi – te części kredek, które trzymamy rysując, i rysiki. Czynność tę powtórz, tak żeby kolory były intensywne.

Etap VI

Wszystkim kredkom przyklej oczka lub narysuj zamknięte powieki (powiekę), dorysuj kredkami uśmiechy i pomaluj policzki. Na koniec farbami plakatowymi zamaluj narysowane na spodzie kredek kółeczka imitujące końce rysików.

Kolorowe, tekturowe kredki gotowe.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon