Malowanie farbami wprowadza w niezwykły świat wyobraźni! Czasami nie mogąc wyrazić słowami tego co jest w naszych myślach, malujemy, tworzymy, kreujemy… Odkrywamy coraz to nowe rzeczy! I dlatego dzisiaj pragnę Wam zaprezentować ciekawy pomysł na to jak w inny, nieoczywisty sposób wykorzystać farby oraz sól. A może sami wpadniecie na kolejne oryginalne pomysły do czego wykorzystać farby? Czas na spotkanie z naszą kreatywnością.
Co będziemy potrzebowali:
- farby plakatowe Fiorello
- kartka papieru o gramaturze min. 180 g
- pędzelki Fiorello
- woda
- sól
- taśma klejąca Grand
Krok 1
Zaczynamy od białej kartki papieru. Najlepiej, aby ta miała gramaturę co najmniej 180 g. Papier o mniejszej gramaturze będzie się marszczyć przy użyciu większej ilości wody, a przesiąknięta nią kartka, może w pewnym momencie zwyczajnie się podrzeć. Najbardziej polecam papier do akwareli, który dobrze absorbuje wodę. Wybraną kartkę kładziemy na płaskiej powierzchni, po czym obklejamy brzegi taśmą klejącą. Dzięki temu papier nie będzie się zwijał, a dodatkowo nasze dzieło po zakończeniu pracy i odklejeniu taśmy będzie posiadało ładną ramkę.
Krok 2
Kartka przygotowana? Przechodzimy w takim razie do kolejnego kroku. Pędzelkiem pokrywamy całą powierzchnię papieru wodą i – uwaga – nie czekamy aż ona wyschnie!
Krok 3
Na mokrą kartkę nakładamy farbki. Dzięki temu, że wcześniej użyliśmy wody, farby będą o wiele lepiej się rozprowadzać, a użyta później sól będzie miała co wchłaniać tworząc przy tym zamierzone efekty. Teraz, tak naprawdę malujemy jak i co chcemy. Farbki mają na tyle fajną strukturę, że możemy tworzyć na papierze delikatne, bądź wyraźne efekty, nie robiąc przy tym niechcianych plam. Pamiętajmy o tym, aby regularnie nawadniać papier, tak aby na koniec pracy wciąż miał mokrą powłokę, która jest niezbędna do kolejnego kroku.
Krok 4
Gdy już skończymy malować, upewniamy się, czy nasza praca jest odpowiednio mokra i posypujemy ją solą. Ile soli wysypać? To zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Sól ma to do siebie, że po nałożeniu na mokrą powierzchnie wchłania wodę, ale – w tym przypadku – również kolory, tworząc ciekawe efekty korozyjne.
Ja, aby uzyskać efekt jak na obrazku użyłam sporo soli, jeśli posypiemy małą ilością soli efekt korozyjny będzie bardziej rozległy (gdyż ziarenka soli nie będą blisko siebie), ale nie mniej ciekawy. Warto poeksperymentować, wtedy przekonamy się, która wersja najbardziej nam odpowiada!
Krok 5
Ostatni krok to oczekiwanie, kiedy praca wyschnie. Dopiero wtedy możemy delikatnie usunąć sól i zobaczyć efekt naszej pracy. Ziarenka można ściągać ręką lub pędzelkiem.
Pamiętajmy, że wykorzystana sól nie nadaje się już do spożycia.
Powodzenia!
Po więcej niebanalnych projektów wejdź TUTAJ
Propozycję zabawy przygotowała Basia