8 czerwca 2017

Witrażowa rzeźba

45 minut + czas schnięcia Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Kiedy byliście jeszcze mali, na pewno uwielbialiście tworzyć różne rzeczy tak naprawdę z niczego. Niepowtarzalne wieże z drewnianych klocków, instrumenty z rozciągniętych linek do prania, czy kostiumy super bohaterów z chustek mamy i pasków taty. Dziś obserwując twórczość dzieci z perspektywy dorosłego, zastanawiamy się co ona przedstawia? Niezbadana jest wyobraźnia i kreatywność dziecka!

Domowe witraże to prawdziwe wyzwanie dla małych i dużych!

Poniżej pokazuję kolejną inspirację zarówno dla małych jak i dużych dzieci. Elastyczne rzeźby, które będziemy wykonywać są niesamowitą okazją do poznawania i odkrywania nowych kształtów i kolorów, tworzenia czegoś nowego i rozwijania wyobraźni. A przy okazji jest to oczywiście wspaniała zabawa!

Czego będziemy potrzebowali:

Krok 1

Wykonanie podstawy rzeźby, jak sami za chwilę zobaczycie, jest bardzo szybkie. Ale zacznijmy od początku. Naszą podstawą i bazą będzie kawałek giętkiego drucika. Grubość i długość zależy od Was i waszych oczekiwań. Jeżeli chcecie, aby drucik bardzo łatwo się odginał to wybierzcie cieniutki. Ja wybrałam drut grubości podobnej do metalowego wieszaka. Najważniejsze żeby dał się odginać za pomocą naszych rąk. Długość natomiast, zależy od planowanej wielkości rzeźby, jaką będziecie chcieli wykonać. Drucik bierzemy do ręki, łapiemy za dwa końce i łączymy je ze sobą poprzez zawijanie. Jeśli będzie taka potrzeba to można użyć kombinerek, ale tylko z pomocą osoby dorosłej.

Krok 2

Tak złączonym drucikiem możemy zacząć się bawić. Formujemy go tak, aby powstał jakiś kształt. Im bardziej oryginalny tym lepiej. Pamiętajmy jednak o tym, żeby po odłożeniu nasz drucik i wszystkie jego krawędzie przynajmniej minimalnie przylegały do powierzchni.

Krok 3

Nasza baza gotowa? Przechodzimy zatem do farb witrażowych. Najpierw kładziemy naszą drucianą podstawę na przezroczystej folii, którą możecie znaleźć np. w zestawie farbek Glass Deco. Wybieramy kolory jakie tylko chcemy i wypełniamy cały środek naszego uformowanego drucika. Ważne, aby farbki dobrze stykały się z jego brzegami, w przeciwnym razie nasza rzeźba nie wyjdzie. Możemy spokojnie nachodzić na drucik, a jak wyjdziemy poza kontury, to też się nic nie stanie ☺ Może jednak być tak, że któraś krawędź będzie za bardzo odstawać, a farba będzie zwyczajnie po niej spływać. Nie ma co się martwić! Wystarczy poczekać jak pierwsza warstwa farbki trochę podeschnie i możemy dodać kolejną warstwę, aż zakryje niechcianą dziurę. Pamiętajmy też o tym, że całe wnętrze drucika musi być dobrze wypełnione, bez żadnych dziur i prześwitów, aby później nasza rzeźba nie była podatna na przedarcia.

Krok 4

Gdy już skończymy wypełniać wnętrze drucika, możemy przejść do kolejnego kroku, który jest tylko opcjonalny. Bierzemy pędzelek lub patyczek i za ich pomocą rozsmarowujemy nasze mokre jeszcze farbki, mieszamy lub tworzymy kolorowe kształty i zawijasy.

Krok 5

Ostatni krok to czekanie aż farbka wyschnie. Gdy już to się stanie, można śmiało oderwać od folii nasze dzieło i stworzyć rzeźbę przestrzenną jaką tylko chcecie. Dzięki giętkiemu drucikowi oraz strukturze farbek witrażowych jest to naprawdę łatwe, przyjemne jak również relaksujące…

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 5/5
10 maja 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon