2 grudnia 2020

Mikołaje – świąteczna dekoracja

90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Boże Narodzenie to magiczny czas, to rodzinne spotkania przy stole, to choinka, pierwsza gwiazdka, prezenty, to Mikołaj, blask światełek, bombek, to znane kolędy… Odliczamy dni do tych niezwykłych dni, przygotowujemy nasze domy, robimy porządki, dekoracje, stwarzamy niezwykły klimat. Do niektórych Mikołaj przyjdzie już szóstego grudnia, do innych wybierze się w wigilię Bożego Narodzenia, wszystkim przyniesie prezenty. Miejmy nadzieję, że w tym roku bez przeszkód dotrze do każdego z nas, przyniesie nam wymarzone podarunki, że bez przeszkód spotkamy się z najbliższymi przy wigilijnym stole. Dzisiejsza propozycja to wykonanie zabawnych, bajkowych Mikołajów.


Do ich wykonania potrzebne będą:

Etap I

Przygotuj cztery arkusze papieru gazetowego, połóż je równo jeden na drugim na blacie stołu. Na gazetach połóż szklaną butelkę (może być po soku, oliwie, wodzie…), obrysuj ją ołówkiem, tak żeby powstała figura przypominająca kształtem trójkąt – czapkę krasnala (trójkąt powinien być na tyle obszerny, żeby po zszyciu gazet zszywaczem można było nałożyć go na butelkę jak czapkę).

Etap II

Wytnij jednocześnie z czterech kartek narysowaną na gazecie figurę (cztery kartki sprawią, że praca będzie bardziej trwała). Z dwóch kawałków gazety zwiń dwa rulony, z nich wykonasz ręce (sklej je tak, żeby się nie rozwijały), wsuń je między brzegi zszywanych brzegów gazet z obu stron, mniej-więcej w połowie boków. Zszyj zszywaczem dwa dłuższe brzegi figury, tak żeby można było ją nałożyć na butelkę, w miejscu gdzie znajdują się ręce zszyj zszywaczem na dłuższym ramieniu. Ręce (papierowe rulony wykonane z gazety lub czerwonej kartki) możesz też dokleić. Jeśli ręce są za długie, możesz je skrócić.

Etap III

W górnej części trójkąta narysuj ołówkiem głowę w kształcie koła, pomaluj ją farbą plakatową w kolorze ciała (możesz też w to miejsce przykleić koło z tektury). Pomaluj na biało pasek na dole i pasek nad twarzą, pozostałe części na czerwono. Po wyschnięciu farby pomaluj gazetowego Mikołaja tak samo z drugiej strony, dzięki temu postawiony na parapecie, będzie ładnie wyglądał nie tylko w mieszkaniu, ale i z zewnątrz. Jeśli chcesz postawić go przy ścianie, zamaluj na czerwono całą powierzchnię (ta część nie będzie widoczna).

Etap IV

Wytnij z tektury: rękawiczki z paskiem przypominającym przedramię, który zostanie przyklejony w wewnątrz rękawa; kółeczka – guziki, śnieżki, pomponik. Czarną farbą plakatową lub czarnym markerem zamaluj rękawiczki i guziki, białą farbą pomaluj koła – śnieżynki. Po wyschnięciu farby narysuj na śnieżynkach pastelami i kredkami śniegowe płatki.

Etap V

Z czerwonej bibuły zrób nos – kuleczkę i przyklej go klejem uniwersalnym, przyklej też oczy, czerwoną kredką dorysuj uśmiech. Teraz kolej na brodę Mikołaja. Brodę i wąsy możesz wykonać z białej bibuły lub z pasków pociętej białej kartki. Pasek białej bibuły poprzecinaj z jednej strony i doklej za pomocą kleju biurowego do głowy Mikołaja, lub przyklej białe paski wycięte z białej kartki i zawinięte z brzegu za pomocą nożyczek.

Etap VI

Teraz pora na futerko na płaszcz Mikołaja oraz biały pomponik u czapki. Futerko wykleisz paskiem lekko zmarszczonej białej bibuły lub śnieżynkami; śnieżynki możesz też przykleić na czapce i płaszczu. Pomponik możesz wykonać z tekturowego koła, do którego przykleisz pocięte paski bibuły, lub wykonasz go z tekturowej śnieżynki.

Możesz też ozdobić delikatnie płaszcz Mikołaja cekinami, przyklejając je klejem uniwersalnym w kilku miejscach.

Etap VII

Jak wcześniej wspomniałam, Mikołaj ma kształt czapki krasnala – załóż ją na butelkę, dzięki temu Mikołaj będzie stabilnie stał. Praca gotowa. Przedstawiłam ci kilka sposobów ozdobienia Mikołaja, wybierz sobie sposób jaki najbardziej przypadł ci do gustu, możesz oczywiście ozdobić go według własnego pomysłu. Jeśli chcesz stworzyć oryginalną świąteczną kompozycję, koniecznie wykonaj kilka Mikołajów.
Życzę udanej zabawy!


Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon