4 grudnia 2020

Pierniczki – świąteczne ozdoby na choinkę

90 minut Poziom trudności: 4/5

Święta coraz bliżej. Nie wiem jak Wy, ale ja bardzo lubię przygotowania domu do świąt, sprzątanie, dekorowanie, pieczenie… Uwielbiam przedświąteczne zapachy pieczonych ciasteczek i ciast, aromat cynamonu, goździków, pomarańczowej skórki i oczywiście zapach świerkowych gałązek. Już nie mogę doczekać się przygotowań do Bożego Narodzenia. Dlatego już dziś chciałam zaproponować Wam „pieczenie” świątecznych, plastycznych pierniczków.

Do ich wykonania potrzebne będą następujące „składniki”:

Etap I

Na kartce z bloku rysunkowego przygotuj szablony pierniczków, wytnij je i ołówkiem odrysuj na tekturze. Narysuj tyle ciasteczek, ile zechcesz. Do wykonania każdego pierniczka potrzebne będą dwa takie same elementy.

Etap II

Połóż na desce tekturę z narysowanymi pierniczkami i nożykiem do cięcia tektury starannie je powycinaj.

Etap III

Przygotuj zawieszki do pierniczków – potnij sznurek na około 10-centymetrowe kawałki, każdy złóż na pół i przy końcach zwiąż supełek, tak żeby nad supełkiem powstała pętelka, a pod supełkiem około 2-centymetrowe końcówki, które zostaną umieszczone pomiędzy dwoma sklejonymi elementami. Następnie połącz w pary wszystkie powycinane elementy (jeden piernik = dwa elementy). Posmaruj klejem uniwersalnym jeden element z każdej pary, połóż na nim sznurek (końcówki), a następnie przyklej drugi element, mocno dociśnij, chwilę przytrzymaj lub połóż na pierniczku na krótką chwilę coś ciężkiego, na przykład książkę.

Etap IV

Po wyschnięciu kleju kolej na pomalowanie pierniczków. W zasadzie tektura ma kolor upieczonego ciasteczka, jednak nasze pierniczki są z dużą ilością różnych korzennych przypraw, więc muszą być ciemniejsze. Pomaluj więc dokładnie brązową farbą plakatową ciasteczka z obu stron.

Etap V

Po wyschnięciu farby możesz uznać, że pierniczki zostały upieczone; teraz kolej na to co lubię najbardziej, czyli dekorowanie. Wykorzystaj do tego korektor w pisaku, który będzie imitacją białego, słodkiego lukru, pomaluj nim pierniczki w sposób jaki Ci się tylko zamarzy. Podobnie użyj kleju z kolorowym brokatem. Pierniczki możesz też ozdobić drobnymi cekinami jak smaczną posypką – posmaruj pierniczki klejem biurowym i posyp te miejsca cekinami. Możesz też wykorzystać diamenciki w taśmie, wyklejając na przykład brzegi pierniczków. Większe cekiny przyklej klejem uniwersalnym. Wyobraźnia podpowie Ci, jak ozdobić piernikowe gwiazdki, serduszka, choinki i ludziki.

Plastyczne pierniczki gotowe, możesz nimi ozdobić świąteczny bukiet, stroik, choinkę lub w dowolny sposób wykorzystać do dekoracji domu.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon