Zapraszam Was dzisiaj do jesiennego plastycznego lasu, gdzie ukryte w mchu, trawie i listkach paproci rosną czerwone muchomory, magiczne jesienne grzyby, które są nieodzownym elementem wrześniowej i październikowej scenografii stworzonej przez naturę przy wielu leśnych dróżkach i ścieżkach. Te urokliwe grzybki są często bohaterami prac plastycznych, a sposobów ich wykonania jest naprawdę wiele. Spróbujmy w niebanalny sposób je zaprezentować.
Do wykonania pracy potrzebne będą:
- okrągłe pudełeczko po serku pleśniowym
- ołówek Marie’s Kubuś
- nożyczki teflonowe Grand
- szary papier
- paleta drewniana
- czerwona tempera Carioca
- kubek niekapek Fiorello
- pędzelek Fiorello
- plastelina Fiorello Tytus Romek i A’Tomek
- pomponiki (białe i czerwone)
- klej uniwersalny w płynie Amos
- papilotki (papierowe foremki do babeczek)
- patyczki znalezione na spacerze, o długości około 15 cm
- niski słoiczek
- kolorowy blok techniczny A4 Fiorello
- kredki Super Soft Jumbo Fiorello
- zielona bibuła Fiorello
Kolejne etapy wykonania pracy:
- Przygotowujemy kapelusze z pudełka po serku
- Mocujemy patyczki w kapeluszach za pomocą plasteliny
- Dodajemy detale do muchomorków
- Ozdabiamy słoiczek i oklejamy go źdźbłami trawy
- Wycinamy z papieru liście paproci
- Dodajemy ostatnie detale
Przygotowujemy kapelusze z pudełka po serku
Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na okrągłym pudełku po serku pleśniowym linii dzielącej go na pół, a następnie przecięcia pudełka nożyczkami. Szary papier porwij na małe kawałeczki i za pomocą kleju uniwersalnego oklej nimi starannie powstałe dwie półokrągłe części pudełka – kapelusze muchomorów. Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj czerwoną temperą oklejone kapelusiki. Pozostaw do wyschnięcia.
Mocujemy patyczki w kapeluszach za pomocą plasteliny
W środku każdego kapelusika umieść sporej wielkości plastelinową kulkę, a następnie umocuj patyczek wsuwając w go w plastelinę.
Mały słoiczek (np. po chrzanie) wypełnij dużą ilością plasteliny, wsuń w nią patyczki, mocując w niej w ten sposób grzybki.
Dodajemy detale do muchomorków
W kapelusiki wsuń po dwie papilotki (z jednej i drugiej strony patyczka – nóżki grzybka), powstaną w ten sposób falbanki. Klejem uniwersalnym przyklej na kapeluszach białe pomponiki – muchomorkowe kropeczki. Odetnij od papilotki część pofalowaną, przetnij na dwie części, posmaruj ich brzegi klejem uniwersalnym i przyklej do patyczków – grzybkowych nóżek.
Ozdabiamy słoiczek i oklejamy go źdźbłami papierowej trawy
Z zielonej kartki z bloku technicznego wytnij pasek o wysokości słoiczka i owiń go nim, sklejając brzegi paska klejem biurowym. Przytrzymaj przez moment sklejane części, a następnie załóż na chwilę na słoik recepturkę. Z zielonej, żółtej i pomarańczowej kartki z bloku rysunkowego powycinaj źdźbła trawy i oklej nimi dookoła zielony pasek otulający słoiczek. Możesz za pomocą ostrza nożyczek powywijać delikatnie końce listków.
Wycinamy z papieru liście paproci
Na zielonej kartce dorysuj z szablonu kilka listków paproci i wytnij. Na wybranym kolorze kartki (np. pomarańczowym) narysuj kredkami jesienny listek, wytnij go i przyklej na trawce.
Dodajemy ostatnie detale
Zieloną bibułę porwij na małe kawałeczki i umieść w słoiczku tak, żeby zasłonić plastelinę. Na bibule połóż kilka różnej wielkości czerwonych pomponików imitujących owoce borówek. W słoiczek wsuń listki paproci.
Niezwykłe muchomorki gotowe.
Życzę udanej zabawy.
Propozycję zabawy przygotowała Alicja