4 listopada 2020

Muchomory – ostatnie skarby jesiennego lasu

90 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zabieram was dzisiaj na jesienny listopadowy spacer do krainy wyobraźni. Zanim spadną z drzew wszystkie kolorowe liście, wybierzmy się do lasu w poszukiwaniu ostatnich jesiennych skarbów, zachwyćmy się jeszcze przez krótką chwilę przemijającym pięknem ukrytych w mchu i trawie czerwonych muchomorów, bo za chwilę las ułoży się do zimowego snu, znikną kolory, zrobi się dookoła szaro, cisza otuli drzewa i krzewy…

Dzisiejsza propozycja to próba zilustrowania tych jesiennych obserwacji.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Pracę rozpocznij od pomalowania kartki z bloku artystycznego. Na kartce narysuj ołówkiem nieregularną kreskę, która podzieli ją na dwie części (mniejszą i większą), część dolną (mniejszą) do kreski zamaluj wodną farbą na zielono (mech), część górną do kreski zamaluj na niebiesko (niebo). Możesz namalować brązową farbą delikatne źdźbła trawy. Możesz użyć kartki z bloku technicznego, ale papier strukturalny da znacznie lepszy efekt końcowy.

Etap 2

Teraz kolej na wykonanie kapeluszy muchomorów. Proponuję wykonanie kapeluszy próbnych na kartce białego bloku. Używając linijki i ołówka narysuj trójkąty równoboczne o bokach: pierwszy – 15 cm; drugi – 12 cm. Następnie z jednego boku każdego trójkąta dorysuj zaokrąglony brzeg. Wytnij narysowane figury i spróbuj, czy można z nich wykonać zgrabne stożki, jeśli coś jest nie tak spróbuj ponownie. Jeśli stożki są kształtne, odrysuj na czerwonej kartce tyle figur, ile chcesz mieć muchomorów, i wytnij je, a bok zaokrąglony wytnij nożyczkami ozdobnymi. Za pomocą kleju uniwersalnego sklej ze sobą brzegi (te wycięte zwykłymi nożyczkami).

Etap 3

Z kartek bloku rysunkowego wykonasz nóżki muchomorów: zwiń kartki ciasno w rulony wzdłuż dłuższego boku, posmaruj brzegi klejem uniwersalnym i sklej. Z białej bibuły wytnij pasek o szerokości około 2 cm, a jego brzeg delikatnie poprzecinaj, następnie oklej nim (mniej-więcej w połowie) wszystkie wykonane rurki – nóżki.

Etap 4

Używając zszywacza na długim ramieniu przymocuj stożki – kapelusze do niebieskiej części kartki. Następnie przyklej nóżki (jeśli są za długie, możesz je delikatnie przyciąć). Z białej kartki powycinaj kółeczka – kropki, klejem biurowym lub uniwersalnym przyklej je do kapeluszy muchomorów.

Etap 5

Z kolorowego bloku rysunkowego A3 wybierz kartkę w swoim ulubionym kolorze (ja wybrałam niebieską), klejem uniwersalnym przyklej do niej kartkę z muchomorami. Powstanie w ten sposób ozdobna ramka twojej pracy.

Etap 6

Z bibuły do witraży wydrzyj kilka kolorowych listków; z brązowej i czarnej kartki wytnij roślinki (gałązki z listkami i kuleczkami); z zielonych, żółtych, pomarańczowych, brązowych kartek i bibuły wytnij trawkę. Z powstałych listków i roślinek ułóż na kartce kompozycję, a następnie przyklej wszystkie elementy, mogą one wystawać delikatnie poza kartkę bloku artystycznego. Farbkami domaluj detale – ogonki i unerwienie listków.

Ostatnie muchomorki spotkane w jesiennym lesie gotowe.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon