6 listopada 2020

Śpiące jeżyki – obrazek przestrzenny

90 minut Poziom trudności: 3/5

Jeże to moje ulubione zwierzęta. Gościłam je ostatnio w swoim ogrodzie, ale niestety postanowiły się wyprowadzić… Tęsknię za nimi, a mój jamnik Gucio bezskutecznie szuka w najdalszych zakamarkach ogrodu znajomych jeszcze niedawno – śladów, zapachów Tuptusia, Tosi i Maleństwa… Mam nadzieję, że w moim ogrodowym królestwie zamieszkają jeszcze kiedyś jeże. W październiku, listopadzie wszystkie te sympatyczne zwierzęta układają się do zimowego snu, szukają pierzynki z suchych liści, gdzie będą mogły bezpiecznie zagrzebać się i przetrwać zbliżającą się zimę. Warto zostawić gdzieś w ustronnym miejscu swojego ogrodu trochę suchych liści i patyków – specjalnie dla nich.


Jeżykowa rodzinka z mojego ogrodu zainspirowała mnie do stworzenia pracy „Śpiące jeżyki”. Tym pomysłem chcę się dzisiaj z wami podzielić.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap 1

Kartkę z bloku rysunkowego zamaluj delikatnie farbami wodnymi – dół kartki kolorem brązowym, środek zielonym i żółtym, górę kartki na niebiesko.

Etap 2

Za pomocą cyrkla i ołówka narysuj teraz koła, z których wykonasz jeżyki. Jeżykowa rodzina składa się z dwóch dużych jeży i jednego małego. Do wykonania jednego dużego jeża potrzebne będą 4 koła: jedno różowe o średnicy 10 cm wytnij zwykłymi nożyczkami; trzy (2 brązowe i 1 czarne lub 2 czarne i 1 brązowe) o średnicach około: 16 cm, 13 cm, 10 cm – wytnij ozdobnymi nożyczkami o końcówkach przypominających jeżykowe igiełki. Na czarnych i brązowych kołach narysuj kredkami (brązową, czarną, siwą…) imitację igieł i poprzecinaj zwykłymi nożyczkami brzegi brązowych i czarnych kół (jak promyki), lekko je powyginaj, ułóż koła od największego do najmniejszego (igiełkowe ubranko). Przetnij promień w różowym kole i używając kleju biurowego sklej je tak żeby powstał stożek (pyszczek). Na różowej kartce narysuj uszy – zaokrąglone z jednej strony paseczki, wytnij je, następnie przyklej od środka do różowego stożka. Sklej teraz ze sobą wszystkie koła od największego do najmniejszego, następnie posmaruj klejem od spodu stożka uszy i przyklej do „igiełkowego ubranka”. Małego jeżyka wykonasz z dwóch brązowych kół o średnicach 14 cm, 12 cm i różowego o średnicy 10 cm.

Etap 3

Na różowych jeżykowych pyszczkach narysuj ołówkiem zamknięte oczy, noski, uśmiechy, uszy. Popraw po śladzie ołówka czarnym flamastrem, zamaluj nosek, czerwoną kredką pomaluj delikatnie policzki i uszka. Umieść jeżyki blisko siebie na środku kartki (tak jakby się przytulały) i przyklej.

Etap 4

Z kolorowej bibuły gładkiej powydzieraj listki, poukładaj z niej liściastą pierzynkę i przyklej do kartki. Czarną wodną farbką namaluj listkom ogonki i unerwienie.

Etap 5

Z czarnej kartki powycinaj suche, jesienne roślinki, przyklej je na listkach, namaluj też roślinki w tle za listkami. Na końcu czarnym flamastrem namaluj ozdobną ramkę z różnej wielkości kropeczek.

Praca gotowa – rodzina jeżyków ułożona do zimowego snu. Kolorowych snów, maluchy!

Życzę przyjemnej, twórczej zabawy plastycznej.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon