Ozdobne ptaszki na choinkę

ok. 30 minut
three

To moje pierwsze tegoroczne ozdoby choinkowe ☺. Jak zawsze jestem trochę podekscytowana wizją zbliżających się świąt i przygotowań. Na początek więc coś prostego, ale wdzięk tych ozdób tkwi właśnie w prostocie. Tak więc zapraszam do zrobienia wyjątkowych ptaszków.

 

Czego potrzebujemy?

  • ładnego papieru, najlepiej w kilku kolorach
  • diamencików samoprzylepnych lub cekinów
  • cienkopisów
  • nożyczek
  • ołówka i linijki
  • nitki i kleju uniwersalnego
  • ewentualnie brokatów w kleju

 

Jak zabrać się do dzieła?

Etap 1:

Dzielimy kartkę na paski o szerokości 3 cm (przy długości około 24 cm, jeśli mamy mniejszą długość, to i szerokość powinna być mniejsza). Pasków powinno być tyle, ile ptaszków planujemy zrobić. Później oczywiście wycinamy paski.

 

Etap 2:

Teraz z jednej strony paska rysujemy zarys dzioba i głowy, a z drugiej ogona i też wycinamy. Można trochę pokombinować z kształtem, ale tyko na tych końcach, inaczej ozdoby ciężko będą się składać.

 

Etap 3:

Samo składanie ptaszków jest stosunkowo łatwe, ale chyba najlepiej pokażą to zdjęcia. Ważne, by trzymać pasek dokładnie w tę samą stronę, inaczej ptak może wyjść na odwrót, wygięty w górę zamiast w dół. Najtrudniejszy moment to „ściąganie” supła. Trzeba to robić ostrożnie, by nie wygnieść za bardzo kartki.

 

Etap 4:

Teraz pora na najprzyjemniejszą część, czyli ozdabianie. Moja propozycja przewiduje ogon i oko ryzowane cienkopisami, ale jeśli ktoś woli bogatszą wersję, można użyć brokatów w żelu. Osobiście wolę prostszą wersję, ale to w końcu mają być Wasze ozdoby i Wam mają się podobać.

Najważniejsze są tu samoprzylepne diamenciki i kamienie, ale można je też zastąpić cekinami, jeśli komuś zostały od zeszłego roku 😉 Efekt będzie trochę gorszy, ale trudno.

 

Etap 5:

Kiedy wszystko jest już gotowe, pozostaje zamocować zawieszki. W tym wypadku po prostu odcinamy kawałki nici i wiążemy każdy kawałek tak. By powstała pętla. Później nakładamy kroplę kleju na grzbiet ptaszka i dociskamy do niej nitkę.

Klej po wyschnięciu stanie się przezroczysty, więc nie będzie się rzucał w oczy.

Gotowe! Czas ubierać choinkę!

 

Agata