Witrażowy łańcuch na choinkę

ok. 45 minut
three

Oto kolejna odsłona świątecznych tutoriali. Tym razem napisałam o łańcuchu choinkowym i to łańcuchu z małymi witrażykami. Najlepiej będzie się prezentował na choince z włączonymi światełkami albo przy innym źródle światła, jak choćby lampa. Zapraszam do zabawy!

 

Czego potrzebujemy?

  • ładnego, grubszego papieru w kilku kolorach. U mnie wyszło 8 kartek, po dwie w każdym kolorze, ale to do naprawdę długiego łańcucha. 4-5 spokojnie wystarczy
  • gładkiej bibuły
  • cekinów lub diamencików samoprzylepnych
  • kleju do papieru i kleju uniwersalnego
  • cyrkla
  • ołówka
  • nożyczek
  • wytrzymałej nitki lub cienkiego sznurka

 

Jak zabrać się do dzieła?

Etap 1:

Na kartkach rysujemy cyrklem kółka w różnych rozmiarach. W środku niektórych rysujemy mniejsze koła, albo inne proste kształty, jak trójkąty lub schematyczne choinki. Parę kartek powinniśmy zostawić w rezerwie. Po co? O tym za chwilę.

 

Etap 2:

Wycinamy kółka i kształty w środkach. Następnie bierzemy podwójne kółka (na zdjęciach są to głównie pierścienie, czyli kółka z kółkami w środku) i odrysowujemy je na zapasowych kartkach. W następnych etapach będziemy sklejać ze sobą oba kółka, więc już teraz trzeba zaplanować, czy obie strony mają być w tym samym kolorze, czy może w różnych.

 

Etap 3:

Z każdej pary kółek z otworami bierzemy jedno kółko i klejem do papieru przylepiamy do niego kawałek gładkiej bibuły. Robimy to w taki sposób, by cały otwór był przysłonięty. Następnie obcinamy kawałki bibuły, które wystają od zewnątrz.

 

Etap 4:

Teraz bierzemy sznurek i klejem uniwersalnym przylepiamy jego koniec do środka kółka. Nakładamy klej jeszcze w paru punktach i dociskamy drugą część kółka.

Kolejne kółka przyklejamy tak, że przecinamy sznurek i doklejamy go tylko na brzegach kółek. Sznurka można też nie przecinać, sama zrobiłam wersję pół na pół: przy witrażowych kółkach dzieliłam sznurek, a przy gładkich nie. Za to na gładkie naklejałam dodatkowo cekiny, które sznurek maskowały. 

Cekiny można też przylepić po drugiej stronie kółek, ale najpierw trzeba się upewnić, że klej wysechł. Jednak nawet, jeśli przy wszystkich kółkach dzieliliście Szurek warto użyć cekinów, żeby łańcuch był bardziej kolorowy i błyszczący.

Kiedy klej wyschnie, łańcuch będzie gotowy ☺ Można zawiesić go na choince, albo podczepić przy oknie lub pod lampę nad stołem jako świąteczną dekorację.

 

Agata