20 września 2021

Pani Jesień

ok. 90 minut Poziom trudności: 4/5

Upalne lato skończyło się nieodwołalnie, przed nami kolejna pora roku – jesień. Przyroda pomalutku, po cichutku przygotowuje się do nadchodzącej zimy. Zanim jednak nadejdą chłodne, deszczowe, nieprzyjemne dni, cieszmy się kolorami, odgłosami, zapachami złotej polskiej jesieni. Zatrzymajmy się na chwilę i zachwyćmy się – barwnymi liśćmi, czerwonymi kolorami jarzębiny, pięknymi suchymi trawami, soczystymi owocami, pękatymi dyniami, grzybami i wrzosami w lesie… Popatrzmy na odlatujące ptaki z myślą, że za kilka miesięcy wrócą… Te charakterystyczne dla jesieni zmiany stały się dla mnie inspiracją do stworzenia pracy zatytułowanej „Pani Jesień”. Zapraszam do wspólnej zabawy plastycznej.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania na kartce z bloku rysunkowego lub bezpośrednio na tekturze konturu Pani Jesieni – głowa z dłuższymi włosami i ramiona. Możesz skorzystać z szablonu przygotowanego przeze mnie. Wytnij szablon narysowany na kartce, odrysuj go na tekturze, a następnie wytnij nożykiem do cięcia tektury; pamiętaj o podłożeniu pod tekturę podkładki.

Etap II

Z tektury wytnij pasek o długości około 10 cm i szerokości 4 cm. Zrób nacięcie w pasku (od góry) oraz w lewym dolnym rogu bluzki (od dołu), następnie wsuń nacięcie w nacięcie i sprawdź, czy Pani Jesień stabilnie stoi.

Etap III

Rozmontuj połączone elementy, połóż tekturową panią Jesień na blacie i narysuj na niej ołówkiem owalną głowę, tak żeby oddzielić twarz od włosów oraz linię oznaczającą zakończenie bluzki. Fioletową farbą plakatową pomaluj bluzkę Pani Jesieni oraz tekturowy pasek, który będzie potrzebny do postawienia pracy.

Etap IV

Bibułę marszczoną w kolorze pomarańczowym, żółtym i czerwonym potnij na cienkie paseczki. Posmaruj klejem introligatorskim część tektury, na której będą przymocowane włosy, następnie przyklej na niej paski bibuły (pasek przy pasku).

Żeby Pani Jesień miała bujną czuprynę, przyklej kolejne paski: tym razem posmaruj klejem miejsce na czubku głowy, delikatnie przekręć kilka razy kolejne przyklejone paski i przyklej je dodatkowo tylko w kilku miejscach w dolnej części fryzury, dzięki czemu Pani Jesień będzie miała fajne loki.
Przyklej też paski (włosy) w dolnej części fryzury (przy twarzy). Zabaw się we fryzjera i przytnij delikatnie włosy jesiennej damie.

Etap V

Na tekturze narysuj ołówkiem jabłko, śliwkę, gruszkę, marchewkę, grzybka i kilka listków. Możesz skorzystać z szablonów przygotowanych przeze mnie – powycinaj szablony i odrysuj na tekturze. Pokoloruj pastelami wszystkie elementy, a następnie wytnij je dużymi nożyczkami.

Etap VI

Przyklej do twarzy Pani Jesieni duże ruchome oczy. Wytnij z tektury trójkątny nosek, z czerwonej kartki usta i również przyklej we właściwych miejscach.

Etap VII

Z tekturowych listków ułóż na głowie wianuszek i przyklej go klejem introligatorskim. Na wysokości uszu przyklej listki – kolczyki. Na bluzce przyklej pozostałe elementy wycięte z tektury. Czerwoną kredką pomaluj policzki Pani Jesieni.

Etap VIII

Górny brzeg bluzki posmaruj klejem (wąską częścią dozownika) i przyklej na nim małe czerwone pomponiki – jarzębinowe koraliki. Między listkami na głowie przyklej kilka pomponików w kolorach jesieni.

Etap IX

Na żółtej kartce narysuj ołówkiem gałązkę z listkami i źdźbło trawy, wytnij je i przyklej do bluzki. Wsuń ponownie nacięcie w pasku w nacięcie w bluzce Pani Jesieni i postaw wykonaną pracę.

Pani Jesień – radosna, kolorowa – już gotowa.
Moja propozycja jest tylko zaproszeniem do wspólnej jesiennej zabawy, wyobraźnia podpowie Ci jak ciekawiej, oryginalniej ozdobić Panią Jesień.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon