27 lutego 2022

Pingwinki z tekturowych rolek

około 90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Pingwiny to fascynujące ptaki, które nie potrafią latać, ale za to doskonale czują się w wodzie. Są jedynymi ptakami zachowującymi pionową postawę, a ich nogi podczas pływania przyjmują rolę płetw. Aby oszczędzić swoją energię, saneczkują – czyli ślizgają się na brzuszkach zamiast chodzić. Wyglądają okazale, jakby miały założone białe koszule i czarne eleganckie fraki. Ich krótkie ogonki są bardzo ważne, ponieważ w wodzie pełnią rolę sterów. Ciekawostką jest to, że pingwiny, podobnie jak ludzie, mają łaskotki i reagują na nie tak jak człowiek. Zapraszam do stworzenia rodzinki tych niezwykłych ptaków – pingwinowej mamy, pingwinowego taty i pingwiniątka – dziecka.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Tekturowe rolki po ręcznikach poprzycinaj tak, żeby dwie były równe i miały wysokość około 10 cm i jedna niższa o wysokości około 8 cm. Spłaszcz delikatnie wszystkie rolki z jednej strony i narysuj na nich ołówkiem zaokrąglone linie, następnie odetnij brzegi po narysowanych liniach, tak żeby wszystkie rolki były z jednej strony zaokrąglone. Od strony zaokrąglonej zrób dwa głębsze nacięcia. Na odciętych częściach rolek narysuj skrzydełka przypominające kształtem listki, wytnij je nożyczkami. Klejem uniwersalnym posmaruj z jednej strony skrzydełka oraz od środka zaokrąglone końce rolek, wsuń w nacięcia posmarowane części skrzydełek, dociśnij sklejane elementy i na około 10 minut zepnij je klamerkami do bielizny.

Etap II

Na tekturze narysuj łapki dla wszystkich pingwinków, postaw rolkę na tekturze i narysuj podstawkę przypominającą kształtem literkę U, wytnij nożyczkami narysowane elementy (możesz skorzystać z przygotowanych przeze mnie szablonów). Posmaruj dolne brzegi rolek klejem uniwersalnym i przyklej do tekturowych podstawek – łapek. Dociśnij sklejane części, chwilę przytrzymaj.

Etap III

Teraz kolej na pomalowanie pingwinków. Zaznacz ołówkiem linię brzuszków i pomaluj je białą temperą, pozostałe części czarną, łapki czerwoną i pomarańczową. Tempery w wybranych kolorach wyciśnij na paletę, pingwinki pomaluj dwukrotnie, dzięki temu uzyskasz intensywny kolor.

Etap IV

Z czerwonej kartki powycinaj nożyczkami małe dzióbki w kształcie trójkątów i przyklej je klejem biurowym nad białymi brzuszkami, następnie przyklej ruchome samoprzylepne oczka.

Etap V

Ozdób pingwinki kredkami: czarną narysuj na białych brzuszkach kilka drobnych piórek, na łapkach – pazurki; białą narysuj na skrzydełkach i główkach również kilka drobnych piórek; czerwoną – rumieńce.

Etap VI

Na tekturze narysuj trzy małe rybki (możesz skorzystać z gotowych szablonów), pokoloruj rybki kredkami lub mazakami, przyklej oczka i ozdób je klejem z brokatem.

Etap VII

Po dokładnym wyschnięciu kleju z brokatem wytnij nożyczkami rybki i przyklej je w dolnych częściach pingwinowych brzuszków (jedna rybka dla każdego pingwinka).

Pingwinkowa rodzinka gotowa.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała  Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon