24 czerwca 2018

Pokój dla lalek z papieru

Ponad 1 godzina Poziom trudności: 2/5

Kiedy byłam mała, zawsze chciałam mieć swój własny domek dla lalek. I podejrzewam, że większość osób, szczególnie płci żeńskiej potwierdzi, że nie raz o tym samym marzyła. Gdybym miała wtedy taką wiedzę jak dziś, mogłabym spełnić swoje marzenie bardzo szybko. Ale zawsze mogę dać trochę radości kolejnemu pokoleniu. Choć przyznam, że kiedy robiłam ten tutorial, sama się świetnie bawiłam. A o czym konkretnie mowa?  O pokoju lub domku dla lalek z kartki papieru! Nie ma tu żadnego haczyka, utrudnień. Wystarczy kartka, nożyczki i kredki i możemy stworzyć nie jeden, a parę pokoi o jakich zawsze marzyliśmy. A parę pokoi to już przecież dom. 

Potrzebujemy:

Etap 1

Zanim zaczniemy budowę naszego pokoju, musimy najpierw stworzyć jego zarys. Zatem jak przystało na architektów, sięgamy po ołówek oraz linijkę i zabieramy się do rysowania.

Na samym początku warto wyznaczyć za pomocą linii środek kartki. Górna część będzie ścianą, dolna podłogą. Następnie w poprzek narysowanej linii wyznaczamy linie obiektów takich jak krzesło, biurko, szafka czy łóżko. Linie, które nachodzą na górną część kartki wyznaczają wysokość obiektu, te dolne zaś wyznaczają długość obiektu. W ten sposób możemy zwizualizować sobie jakie rozmiary będą miały nasze meble.

Etap 2

Wycinamy otwory wzdłuż linii mebli i zaginamy kartkę tak, żeby stworzyć wstępnie formę przestrzenną. Innymi słowy, linię dzielącą podłogę od ściany zaginamy do zewnątrz, a wszystkie meble do środka.

Etap 3

Tak wiem, potrzebne nam jeszcze jedno zgięcie, aby kartka mogła się ładnie złożyć. W tym celu ponownie ją rozkładamy i wyznaczamy na meblach kolejne linie, które będą wyznaczały miejsca zgięcia. Jak to zrobić, żeby wszystko wyszło równo? To bardzo proste! Jeśli wcześniej wyznaczyliśmy wysokość np. szafki na 4 cm, to te 4 cm musimy również odmierzyć na tej samej linii, ale licząc od jej dolnego końca (patrz zdjęcie). Teraz wystarczy już tylko wszystkie krawędzie zgiąć i nasz przestrzenny pokój gotowy.

Etap 4

Na ścianie postanowiłam dodatkowo wyciąć okno. W tym celu najpierw je szkicuje, po czym wycinam tą część, gdzie znajduje się szyba. Możecie wyciąć trochę więcej jeśli chcecie, aby wasze okno miało opcję otwierania i zamykania. Powstałą dziurę zaklejam niebieską gładką bibułą i oto mamy piękne bezchmurne niebo za naszym oknem.

Etap 5

Czarnym flamastrem poprawiam wszystkie krawędzie mebli i rysuję kolejne detale, które chcę, aby znalazły się w moim pokoju.

Etap 6

Pokój kolorujemy i gotowe. Ja w tym celu wybrałam tym razem zwykłe kredki w połączeniu z flamastrami.

Teraz pozostaje nam już tylko zaprosić lalki do nowego pokoju i zacząć zabawę. A jakie będzie Twoje kolejne pomieszczenie? Kuchnia, łazienka, a może salon?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon