25 czerwca 2018

Rysowanie na piasku – nauka alfabetu

1 godzina Poziom trudności: 3/5

Dzisiaj zapraszam do tutorialu stworzonego specjalnie dla rodziców, którzy szukają metod łączących ze sobą naukę i zabawę! 

Uczenie się alfabetu lub cyferek może w końcu znudzić naszą pociechę. Na szczęście zawsze znajdzie się jakiś sposób, aby zachęcić ją do tego, aby zawsze z zaciekawieniem powracała do tej nauki. Tym razem na ratunek przyjdzie nam… piasek! ?

W końcu zawsze, gdy jesteśmy na plaży, możemy zauważyć, jak nasze dzieci z wielką ekscytacją rysują na piasku. Tak będzie i tym razem! Wystarczy przygotować odpowiednie plansze, na których będą cyferki lub alfabet i możemy zacząć odtwarzać je na piasku. Jest to świetna technika zarówno dla przedszkolaków jak i młodszych dzieci. A przy okazji zabawa ta będzie rozwijała małą motorykę dziecka!

Co będzie nam potrzebne:

Etap 1

Zaczynamy od wykonania pudełka, w którym będzie znajdował się nasz piasek lub ziarenka kaszy. Sięgamy po sztywną kartkę z bloku technicznego i ołówkiem oraz linijką wyznaczamy boki, które będziemy zginać do góry. U mnie ich wysokość wyniosła 3 cm. 

Etap 2

Abyśmy mogli zgiąć boki, musimy przyciąć papier w odpowiednich miejscach. W rogach kartki, gdzie narysowane wcześniej linie wyznaczyły nam kwadraty, nacinamy nożyczkami tylko jeden bok (jedną linię), tak jak zostało to przedstawione na zdjęciu. Czynność powtarzamy przy wszystkich rogach. Dzięki temu stworzymy zakładki, którymi skleimy ze sobą wszystkie boki.

Etap 3

Boki zginamy i sklejamy ze sobą zaginając odstające zakładki do środka.

Etap 4

Do naszego pudełka możemy już wsypać piasek lub inne drobne ziarenka. Ja użyłam piasku kwarcowego, ale równie dobrze może to być kasza jaglana. Pamiętajcie, aby warstwa nie była zbyt gruba, inaczej trudno będzie nam tworzyć na niej szlaczki.

Etap 5

Z kolorowego bloku wycinamy plansze i czarnym mazakiem rysujemy kształty, które chcielibyśmy, aby nasze dziecko ćwiczyło poprzez rysowanie. Mogą to być cyfry, alfabet lub kształty obiektów.  

Etap 6

Nasze piaskowe pudełko jest w zasadzie gotowe i można już z niego korzystać! Dla chętnych przygotowałam jednak wersję rozszerzoną, która jeszcze bardziej ułatwi nam korzystanie z nowej edukacyjnej zabawki!

Po wykonaniu kroku nr 3, czyli sklejeniu kartki w taki sposób, aby powstało pudełko, przystępujemy do stworzenia wewnętrznej kieszonki, której zadaniem będzie trzymanie planszy z rysunkami. W tym celu wystarczy wyciąć kawałek paska o długości takiej, jaką ma dno pudełka plus parę centymetrów na zakładki. Wysokość wynosi tyle samo ile boki pudełka, czyli 3 cm. 

Etap 7

Zakładki od paska zginamy i przyklejamy jak najbliżej boku pudełka, gdzie będziemy chcieli umieszczać plansze.

Etap 8

Tym razem plansze wycięłam z bloku technicznego, aby się nie zaginały. Tak samo, jak przy kroku 5, rysujemy różne kształty czarnym mazakiem i nasze plansze gotowe.

Teraz wystarczy tylko włożyć je do kieszonki i zacząć naukę połączoną z zabawą! ?

Zobacz inne nasze nietypowe projekty TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon