22 czerwca 2018

Sposób na Van Gogha

1 godzina Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zapewne każdy z nas miał okazje chociaż raz w życiu zobaczyć piękną „Gwiaździstą noc” Van Gogha. Jeśli nie, to w tym tutorialu będziecie mogli poznać ją nieco bliżej. Każdy z Was będzie mógł stworzyć swoją własną wersję tego dzieła. Oczywiście nie chodzi tutaj o dokładną reprodukcję, ale bardziej o zabawę, a przy tym wypróbowanie nietypowej techniki, którą będziemy chcieli wykorzystać w procesie tworzenia naszych gwiaździstych dzieł. Dzisiaj głównym bohaterem naszej pracy będzie zatem: widelec! Tak, tak, to właśnie widelec pozwoli nam stworzyć unikalny klimat jaki posiada wybrany obraz Van Gogha. Zapraszam więc do twórczej zabawy!

Potrzebujemy:

Etap 1

Standardowo zaczynamy od szkicu. Delikatnie zaznaczamy na naszej kartce większe obiekty i obszary, które widzimy na obrazie Van Gogha. Pamiętajcie, że szkic nie musi być dokładny i nie powinien zawierać detalów ponieważ później będą one zamalowane farbą.

Etap 2

Po wykonanym szkicu możemy przejść do farb. Proponuję malować poszczególnymi etapami, ponieważ na mokrej jeszcze farbie będziemy tworzyć ślady wykonane za pomocą widelca. Zaczynamy od góry i od ciemniejszej części nieba. Pamiętajmy o tym, aby omijać farbą większe obiekty tak, jak np. księżyc. Następnie sięgamy po widelec (plastikowy lub metalowy najlepiej już nieużywany) i tworzymy nieregularne pręgi. Mogą to być linie długie lub przerywane. Dzięki temu zabiegowi stworzymy efekt przypominający nam styl naszego artysty. Oczywiście, głównie chodzi tu o twórczą zabawę zainspirowaną konkretnym stylem, ale możemy przy tym zobaczyć, że przy tak niepozornych zabiegach możemy bardziej zbliżyć się do świata Van Gogha.

Etap 3

Kolej na jaśniejszą część nieba. Przy tym etapie jak i kolejnych będziemy tak naprawdę powtarzać krok 2. Najpierw malowanie, a potem tworzenie linii i zawijasów za pomocą widelca. Zachęcam przy tym, abyście nie bali się bawić kolorami. Zmieszanie paru kolorów stworzy naprawdę piękny efekt. Nie musicie również zostawiać jednolitej plamy na danym obszarze, a stworzyć jakby przebitki wybranych kolorów.

Etap 4

Schodząc coraz niżej powtarzamy krok 2. W niektórych miejscach pozmieniałam trochę kolorystykę. Z uwagi na to, że nie malujemy dokładnej kopii obrazu zachęcam Was do stworzenia własnej wersji kolorystycznej. ?

Etap 5

W prawym dolnym rogu oryginału znajduje się miasto. Nie wchodząc zbytnio w szczegóły, głównie ze względu na posługiwanie się narzędziem jakim jest widelec, stworzyłam delikatne obrysowania czyli kropki i linie mające po trochu imitować zarys odległego miasta.

Etap 6

Na koniec zamalowujemy zielone, wysokie drzewo, tworzymy pionowe linie oraz zawijasy i nasz obraz gotowy!

Teraz wystarczy naszą własną wersję „Gwiaździstej nocy” powiesić na ścianie i podziwiać jak arcydzieło.

Zobacz również nasze inne prace z opisem technik malarskich TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon