2 maja 2024

Powietrze – cykl Spotkanie z żywiołami

90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Żywioły to bardzo potężne siły świata, bez których życie na naszej planecie nie byłoby możliwe. Ogień, woda, ziemia, powietrze – cztery elementy natury, równie ważne dla wszystkich żyjących istot: ludzi, zwierząt oraz roślin. Dzisiejsza praca będzie przedstawiała powietrze. Przed nami trudne zadanie, ponieważ powietrze to żywioł, którego nie można zobaczyć ani dotknąć, jest bezwonne, bezbarwne, niewidoczne i wszechobecne, otacza nasza planetę i wciąż jest w ruchu. Tak naprawdę powietrze jest najważniejszym z żywiołów, ponieważ jest niezbędne, aby ogień, ziemia i woda mogły istnieć. Powietrze niesie ze sobą dźwięki, zapachy, pozwala nam oddychać, w nim znajduje się para wodna, z której powstają deszczowe chmury. Jego istnienie odczuwamy, gdy oddychamy i gdy wieje wiatr. Zapraszam do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej powietrze.


Do wykonania pracy potrzebne będą:


Tworzymy postać

Pracę rozpocznij od wycięcia szablonu postaci – powietrza, i elementu będącego podstawką pracy (narysowanego przeze mnie linią przerywaną), odrysuj szablony ołówkiem na tekturze i wytnij nożyczkami. Wykonaj nacięcie w lewym dolnym rogu postaci i w podstawce (oznaczone na szablonach kropeczkami). Połączenie ze sobą tych dwóch elementów poprzez wsunięcie nacięcia w nacięcie pozwoli postawić gotową pracę.

Wycinamy i malujemy postać

Narysuj ołówkiem na tekturowej postaci linię głowy i ramion, faliste linie włosów.

Pomaluj farbami plakatowymi twarz i szyję – białą farbą plakatową z niewielką ilością pomarańczowej. W dolnej części pracy (z lewej strony) pomaluj dwa pasy na zielono (jeden jasnozielonym, drugi ciemnozielonym), włosy na niebiesko, granatowo i biało, malując włosy użyj szerokiego pędzelka; pomaluj włosy tak, żeby powstały pasma. Na zielono pomaluj bluzkę oraz z obu stron podstawkę pracy.


Dekorujemy postać

Po dokładnym wyschnięciu farby obrysuj czarną kredką kontury twarzy, ramion, bluzki, kontury zielonych pasów, na włosach narysuj pofalowane linie imitujące rozwiane na wietrze włosy, na twarzy – owalne, różowe policzki. Przyklej do twarzy ruchome, samoprzylepne oczka. Na kartkach z kolorowego bloku technicznego odrysuj od szablonów (lub narysuj samodzielnie) nos, otwarte usta, po czym wytnij i przyklej do twarzy. Czarną kredką narysuj na szyi i włosach linię imitującą sznur zerwanych korali, na niej przyklej małe zielone i niebieskie pomponiki, tak jakby zsuwały się z niego pod wpływem wiejącego wiatru.

Tworzymy dodatkową dekorację

Odrysuj od szablonów (lub narysuj samodzielnie) – na zielonych kartkach kilka owalnych koron drzew, na wybranych kolorach – obrusy (będą suszyły się powiewając na wietrze), na siwym – śmigła wiatraków. Wytnij wszystkie odrysowane elementy. Klejem biurowym przyklej w dolnej części pracy (na zielonych pasmach) pochylone korony drzew, brązową kredką dorysuj pnie i gałęzie, narysuj też kilka listków zerwanych z drzew przez wiatr.

W górnej części włosów przyklej latawiec, umocuj na nim małe oczka, dorysuj kredkami ogon latawca z kolorowymi kokardami.


Teraz przyklej dwa wiatraki (skrzydła wirnika) na długich wieżach – tekturowych paskach. Na przyklejonych skrzydłach narysuj granatową kredką spirale imitujące ruch skrzydeł wiatraka. Z brązowej kartki wytnij dwa wąskie paski (kołki) i przyklej je na bluzce w odstępie kilku cm, kredką dorysuj sznurek do suszenia prania, przyklej obrusy, tak jakby suszyły się na wietrze. Dorysuj na obrusach wzorki i frędzelki. Połącz postać powietrza z podstawką, wsuwając nacięcie w nacięcie, i postaw pracę.

Żywioł – powietrze – gotowy.
Życzę udanej zabawy.

Jeżeli spodobała Ci się propozycja pracy to zapraszam również do stworzenia żywiołu: wody, ognia i ziemi.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon