3 sierpnia 2021

Ptaki cudaki – praca przestrzenna

90 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Lato to gorące słońce, to kolorowe kwiaty, smaczne owoce, to zapach skoszonej trawy, to radosny śpiew ptaków… Bardzo lubię wsłuchiwać się w ten wesoły świergot mieszkających w moim ogrodzie ptaków. Szczególnie przypadły mi do gustu poranne koncerty szpaka, który zamieszkał pod dachówkami mojego domu. Ten niezwykły ptak nie tylko pięknie śpiewa, ale i cudownie wygląda: niby cały czarny, a w słońcu jego piórka lśnią wszystkimi kolorami tęczy. To właśnie pan szpak, śpiewający dla swojej wybranej, stał się inspiracją dzisiejszej zabawy plastycznej. Zapraszam więc do wykonania ptaków cudaków.


Do wykonania ptaków potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania na kartonie prostych ptaków, skrzydełka i koła (posłuży ono do odrysowania tekturowych oczu) lub skorzystaj z szablonów przygotowanych przeze mnie szablony_ptaszki. Wytnij gotowe szablony i odrysuj je ołówkiem lub flamastrem na tekturze. Narysowane lub odrysowane elementy wytnij dużymi nożyczkami. Do wykonania jednego ptaszka potrzebne będą następujące tekturowe elementy: ptaszek, dwa skrzydełka, dwa kółka.

Etap II

Teraz kolej na sklejenie ze sobą wszystkich elementów. Do wyciętych z tektury ptaszków przyklej klejem introligatorskim z obu stron tekturowe skrzydełka i tekturowe kółka – oczy.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj czarną farbą plakatową wszystkie ptaszki – z jednej, a następnie z drugiej strony. Aby uzyskać intensywny czarny kolor, pomaluj ptaszki dwukrotnie. Patyczki do szaszłyków pomaluj na czerwono.

Etap IV

Z kolorowych kartek bloku technicznego powycinaj małymi nożyczkami kółeczka, trochę mniejsze od tych tekturowych, które wcześniej zostały przyklejone do ptaszka, następnie przyklej je do nich klejem biurowym, a na końcu doklej ruchome oczka. Z kolorowych skrawków papieru do pakowania prezentów powycinaj skrzydełka i przyklej je na tych tekturowych.

Etap V

Wszystkie ptaszki ozdób pastelami w kolorowe wzorki – zygzaki, kreski, koła, fale… Do ozdobienia użyj kolorowych małych pomponików, przyklej je klejem introligatorskim na brzegu skrzydełek, na ogonkach, piórkach na głowie.

Etap VI

Na dnie małych słoiczków przyklej spore kawałki plasteliny, wsuń po dwa patyczki w każdego ptaszka, a następnie umieść je w plastelinie i postaw słoiczki z ptaszkami. Jeśli chcesz, żeby ptaszki miały różną wysokość, skróć wybrane patyczki – odcinając dużymi nożyczkami ich końce.

Etap VII

Z kolorowej marszczonej bibuły powycinaj paski o szerokości trochę większej niż słoiczki. Brzegi pasków z bibuły, te które znajdą się w górnej części słoiczków, poprzecinaj w trójkątne końce, następnie owiń słoiczki przygotowanymi paskami bibuły i umocuj je do słoiczków za pomocą kilku kolorowych recepturek.

Ptaki cudaki – bajkowe szpaki – gotowe.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon