Robaczki w pudełkach

30 minut
three

Zrobiło się ciepło i poza fajnymi rzeczami pojawiły się też te mniej fajne… na przykład różne wredne robaczki. Jednak nie można zapominać, że świat owadów nie składa się tylko z komarów i meszek. Może więc je trochę odczarować i zrobić własną biedronkę albo żuczka? A może ktoś się boi robaczków i w ramach pokonywania strachów powinien się im przyjrzeć? Można przejrzeć album, albo poczytać w Internecie o tym, jak fascynujące i przydatne są różne małe żyjątka. Więc do dzieła! Poszukajmy inspiracji, albo wymyślmy całkiem nowego owada!

Potrzebujemy:

  • bloku technicznego A3
  • cienkiego papieru, może być bibuła
  • nożyczek, ołówka
  • linijki i ekierki
  • farb, kredek, flamastrów itp
  • żelów brokatowych, brokatów i tym podobnych
  • mogą się też przydać samoprzylepne oczka

 

 

Jak zabrać się do dzieła?

 

Etap I

Zwijamy porwane kawałki bibuły na kulki albo „jajka”, w zależności od tego, jakie robaczki planujemy zrobić.

Następnie malujemy zwijki na kolory odwłoków – granaty, czernie lub brązy.

Etap II

Kiedy odwłoki będą schnąć, możemy zabrać się za robienie pudełek. Najpierw rysujemy denko (u mnie ma wymiary 15×15 centymetrów) i boki (5 centymetrów głębokości) razem z trójkątami po bokach. 

Później wycinamy rysunek jak na zdjęciu poniżej. Jeśli potrzebujemy kilku pudełek, można po prostu odrysować kształt potrzebną ilość razy. Musimy jeszcze zagiąć papier w odpowiednich miejscach od linijki, żeby później łatwiej złożyć pudełko. Następnie nakładamy klej na trójkąty i sklejamy. Można przytrzymać klejone miejsce żabką lub spinaczem i odstawić do wyschnięcia.

Etap III

Wracamy do robaczków. Rysujemy na kartce technicznej skrzydełka i je wycinamy. Następnie kolorujemy.

Zdecydowałam się na farbę, którą przed wyschnięciem posypałam brokatem. W ten sposób można uzyskać fantastyczny efekt.  Można je dodatkowo ozdobić brokatem w żelu, lub pomalować. Jeśli chcemy zrobić osobno inne elementy owada – nogi, albo głowę, robimy je w ten sam sposób.

Etap IV

Sklejamy części owadów: skrzydełka, odnóża i odwłoki.

Etap V

Kiedy wszystko powysycha, przyklejamy owady do denek pudełek.

 

Agata