9 października 2020

„Różany misz-masz” na Dzień Nauczyciela

ok. 2 godziny Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej to właściwy moment, by wszystkim nauczycielom podziękować za trud włożony w edukację, za cierpliwość, za pasję, za wsparcie, za uśmiech… Dlatego mam dzisiaj dla Was kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie drobnych upominków, które dołączone do podziękowań sprawią wiele radości obdarowanym nauczycielom.

„Różany misz-masz” na Dzień Nauczyciela to cztery propozycje:

  1. róże na długich wykałaczkach;
  2. różyczki na małych wykałaczkach;
  3. laurka z różą;
  4. zakładka do książki z różą.

Do wykonania wszystkich „różanych prac” potrzebne będą:

Etap 1

Wykonanie „różanych prac” rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze i na białej kartce z bloku rysunkowego kół różnej wielkości, największe koła niech mają średnicę około 13 cm. Następnie pomaluj koła (malując kręgi) odcieniami różu, czerwieni, fioletu i bieli. Jeśli będziesz łączyć odcienie w kwiatach, powstanie ciekawszy efekt. Pomaluj zieloną farbą wykałaczki: do wykonania jednej róży potrzebna będzie jedna wykałaczka. Narysuj również na tekturze mniejsze i większe listki, pomaluj je zieloną farbą. Po wyschnięciu farby wytnij koła namalowane na tekturze i kartce, a następnie pościnaj delikatnie ich brzegi, tak żeby przypominały swoim kształtem kwiaty róż. Wytnij listki i pomaluj je z drugiej strony.

Etap 2

Róża na długiej wykałaczce to kwiat składający się ze sklejonych z sobą kół. Największe koło pomaluj także z drugiej strony, po wyschnięciu ułóż na nim kilka mniejszych (od największego do najmniejszego), wykorzystaj koła tekturowe i namalowane na kartce, przyklej je do siebie klejem uniwersalnym. Następnie jasnymi pastelami pomaluj na róży koła imitujące brzegi różanych płatków, możesz też ozdobić kwiat krótkimi paskami wyciętymi z różowej kartki. To samo zrób z drugiej strony koła. Z czarnej kartki wytnij cienkie paski, używając kleju biurowego wyklej nimi unerwienie listków. Następnie nabij na wykałaczkę jeden lub dwa listki oraz kwiat; róża gotowa. Wykonaj tyle róż, ile zechcesz. Możesz podarować swojemu ulubionemu nauczycielowi jedną różyczkę lub bukiet składający się z kilku kwiatów.

Etap 3

Teraz kolej na małe różyczki. Sposób wykonania jest w zasadzie bardzo podobny: małe różyczki zrobisz w taki sam sposób jak duże, tylko używając mniejszych elementów. Dodatkowo umieść różyczkę w korku do butelki – wbij koniec wykałaczki w korek, a następnie owiń korek kawałkiem rafii i zawiąż ozdobną kokardkę.

Etap 4

Kolejna propozycja to „różana laurka”. Do jej wykonania potrzebna będzie ozdobna kartka A4 z bloku malarskiego art deco akwarele. Złóż ją na pół, tak żeby można było w środku laurki napisać podziękowania i życzenia. Brzegi złożonej części kartki (tej na której będzie przyklejona róża) posmaruj delikatnie klejem uniwersalnym (wąskim dozownikiem) i przyklej sznurek, który stworzy ozdobną ramkę. Do kartki przyklej kwiat wykonany w taki sam sposób jak poprzednie, wyklejone tylko z jednej strony, wytnij z zielonej kartki łodygę, przyklej ją do laurki, przyklej również tekturowe listki oraz ich unerwienie z czarnych pasków.

Etap 5

Ostatnia propozycja to zakładka do książki wykonana z kartki bloku malarskiego. Wytnij z kartki pasek, górną część paska zaokrąglij (odetnij nożyczkami brzegi zakładki). Na zakładce wyklej z wyciętych elementów różyczkę – kwiat z kół namalowanych na kartce bloku rysunkowego, łodyga i liście z zielonej kartki. Obrysuj czarną kredką kontury róży. Z zaokrąglonej strony zakładki wytnij otwór dziurkaczem, przewlecz rafię i zawiąż ozdobną kokardkę. Zakładka gotowa.

Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie pomysły staną się inspiracją do wykonania oryginalnych upominków na Dzień Nauczyciela.
Życzę udanej zabawy!

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon