„Różany misz-masz” na Dzień Nauczyciela

ok. 2 godziny
five

Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej to właściwy moment, by wszystkim nauczycielom podziękować za trud włożony w edukację, za cierpliwość, za pasję, za wsparcie, za uśmiech… Dlatego mam dzisiaj dla Was kilka pomysłów na własnoręczne wykonanie drobnych upominków, które dołączone do podziękowań sprawią wiele radości obdarowanym nauczycielom.


„Różany misz-masz” na Dzień Nauczyciela to cztery propozycje:

  1. róże na długich wykałaczkach;
  2. różyczki na małych wykałaczkach;
  3. laurka z różą;
  4. zakładka do książki z różą.

Do wykonania wszystkich „różanych prac” potrzebne będą:

 

Kolejne etapy wykonania prac:

Etap 1

Wykonanie „różanych prac” rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze i na białej kartce z bloku rysunkowego kół różnej wielkości, największe koła niech mają średnicę około 13 cm. Następnie pomaluj koła (malując kręgi) odcieniami różu, czerwieni, fioletu i bieli. Jeśli będziesz łączyć odcienie w kwiatach, powstanie ciekawszy efekt. Pomaluj zieloną farbą wykałaczki: do wykonania jednej róży potrzebna będzie jedna wykałaczka. Narysuj również na tekturze mniejsze i większe listki, pomaluj je zieloną farbą. Po wyschnięciu farby wytnij koła namalowane na tekturze i kartce, a następnie pościnaj delikatnie ich brzegi, tak żeby przypominały swoim kształtem kwiaty róż. Wytnij listki i pomaluj je z drugiej strony.

 

Etap 2

Róża na długiej wykałaczce to kwiat składający się ze sklejonych z sobą kół. Największe koło pomaluj także z drugiej strony, po wyschnięciu ułóż na nim kilka mniejszych (od największego do najmniejszego), wykorzystaj koła tekturowe i namalowane na kartce, przyklej je do siebie klejem uniwersalnym. Następnie jasnymi pastelami pomaluj na róży koła imitujące brzegi różanych płatków, możesz też ozdobić kwiat krótkimi paskami wyciętymi z różowej kartki. To samo zrób z drugiej strony koła. Z czarnej kartki wytnij cienkie paski, używając kleju biurowego wyklej nimi unerwienie listków. Następnie nabij na wykałaczkę jeden lub dwa listki oraz kwiat; róża gotowa. Wykonaj tyle róż, ile zechcesz. Możesz podarować swojemu ulubionemu nauczycielowi jedną różyczkę lub bukiet składający się z kilku kwiatów.

Etap 3

Teraz kolej na małe różyczki. Sposób wykonania jest w zasadzie bardzo podobny: małe różyczki zrobisz w taki sam sposób jak duże, tylko używając mniejszych elementów. Dodatkowo umieść różyczkę w korku do butelki – wbij koniec wykałaczki w korek, a następnie owiń korek kawałkiem rafii i zawiąż ozdobną kokardkę.

Etap 4

Kolejna propozycja to „różana laurka”. Do jej wykonania potrzebna będzie ozdobna kartka A4 z bloku malarskiego art deco akwarele. Złóż ją na pół, tak żeby można było w środku laurki napisać podziękowania i życzenia. Brzegi złożonej części kartki (tej na której będzie przyklejona róża) posmaruj delikatnie klejem uniwersalnym (wąskim dozownikiem) i przyklej sznurek, który stworzy ozdobną ramkę. Do kartki przyklej kwiat wykonany w taki sam sposób jak poprzednie, wyklejone tylko z jednej strony, wytnij z zielonej kartki łodygę, przyklej ją do laurki, przyklej również tekturowe listki oraz ich unerwienie z czarnych pasków.

Etap 5

Ostatnia propozycja to zakładka do książki wykonana z kartki bloku malarskiego. Wytnij z kartki pasek, górną część paska zaokrąglij (odetnij nożyczkami brzegi zakładki). Na zakładce wyklej z wyciętych elementów różyczkę – kwiat z kół namalowanych na kartce bloku rysunkowego, łodyga i liście z zielonej kartki. Obrysuj czarną kredką kontury róży. Z zaokrąglonej strony zakładki wytnij otwór dziurkaczem, przewlecz rafię i zawiąż ozdobną kokardkę. Zakładka gotowa.

Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie pomysły staną się inspiracją do wykonania oryginalnych upominków na Dzień Nauczyciela.
Życzę udanej zabawy!

Alicja

Podobało się? Podziel się z innymi!