12 października 2020

Przetwory na zimę z tekturowych rolek

90 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Pomalutku, po cichutku, małymi kroczkami zbliża się do nas zima. Jeszcze o niej nie myślimy, jeszcze cieszymy się ciepłymi promieniami słońca, kolorowymi liśćmi, owocami w sadach, grzybami w lesie, ale klucze odlatujących gdzieś daleko ptaków na niebie przypominają nam, że mroźne wieczory i poranki już bardzo, bardzo blisko. Gdy za oknem pada śnieg, wieje zimny wiatr fajnie jest otworzyć słoik z pysznymi, własnoręcznie wykonanymi przetworami i pomyśleć o ciepłych letnich czy jesiennych dniach. Czy mieliście może okazję uczestniczyć w przygotowywaniu przetworów? Jeśli tak, to może macie ochotę wykonać kolejne? Jeśli nie robiliście jeszcze zapasów na zimę, to może przygotujecie je właśnie teraz. Zapraszam więc do stworzenia plastycznych przetworów na długą, mroźną zimę.

Do wykonania plastycznych przetworów potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie przetworów rozpocznij od przygotowania tekturowych „słoików”. Do wykonania jednego słoika potrzebne będą dwie takiej samej wysokości rolki: poprzecinaj rolki po papierowych ręcznikach tak żeby słoiki miały różne wysokości. Rolki następnie przetnij wzdłuż.

Etap II

Jak wcześniej wspomniałam, do wykonania jednego słoika potrzebne są dwie takiej samej wysokości rolki – po przecięciu ich wzdłuż połącz je ze sobą za pomocą zszywacza, dzięki temu słoik stanie się szerszy, a Ty uzyskasz większą powierzchnię do malowania. Zszywaczem na długim ramieniu zszyj słoiki na środku, zwykłym zszywaczem zszyj je z brzegów. Jeśli chcesz mieć małe słoiczki na przykład na grzybki, możesz nie przecinać wzdłuż rolek i ich nie zszywać, po prostu wykonasz je z rolki przeciętej na krótsze kawałki. Przygotuj tyle słoików ile zechcesz.

Etap III

Jeśli masz już przygotowane słoiki, pora na wypełnienie ich plastycznymi przetworami – gruszkami, jabłkami, wiśniami, śliwkami, grzybkami, ogórkami, groszkiem, marchewką… Narysuj je ołówkiem na tekturowych rolkach, a następnie popraw rysunek po śladzie ołówka czarnym flamastrem. Jeśli coś się nie uda, możesz ślad ołówka wymazać gumką.

Etap IV

Teraz kolej na pokolorowanie przetworów pastelami. Wybierając odpowiednie kolory, pomaluj narysowane na tekturze owoce i warzywa oraz zalewę, w której (jak na prawdziwe przetwory przystało) są umieszczone.

Etap V

Następny krok to zamknięcie słoików. Postaw tekturowy słoik na bibule i odrysuj go ołówkiem; powstanie koło, dookoła którego narysuj drugie, większe koło, które następnie wytnij ozdobnymi nożyczkami: uzyskasz dzięki temu fajny ozdobny brzeg. Zrób tak z wszystkimi słoikami.

Etap VI

Wycięte ozdobnymi nożyczkami koła umieść na górnych częściach tekturowych słoików i przymocuj je recepturkami tak żeby przypominały nakrętki. Jeśli zechcesz dodatkowo ozdobić słoiki, możesz w miejscu recepturek owinąć je i przewiązać rafią (zawiązać ozdobne kokardy).

Plastyczne przetwory na zimę gotowe. Wyeksponuj je wszystkie razem w widocznym miejscu, będą przypominały ci smaki, kolory oraz zapachy lata i jesieni.
Przyjemnej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon