3 stycznia 2023

Styczniowa noc – praca z tektury

około 60 minut. Poziom trudności: 5/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Mroźna, styczniowa noc potrafi być tajemnicza i piękna. Wyobraźcie sobie bezchmurne niebo, na nim niezliczoną ilość błyszczących gwiazd, księżyc oświetlający śpiący świat – drzewa, krzewy, domy, kominy, z których unoszą się cieniutkie niteczki dymów. Mróz czaruje i maluje migoczące w świetle księżyca iskierki. Zapraszam Was dzisiaj do wykonania bardzo prostej pracy plastycznej przedstawiającej właśnie taką bajkową, tajemniczą i bardzo zimną noc.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Przygotuj tekturę o wymiarach zbliżonych do kartki A4. Z tektury o średniej grubości powycinaj: kilka zaokrąglonych wzniesień, dwa domki składające się z większych prostokątów, daszków, kominów i okien – małych prostokącików, wytnij też chmurki, księżyc, drzewka składające się z pasków – pni, trójkątów i kół – koron.


Etap II

Na tekturze wielkości A4 ułóż kompozycję z powycinanych elementów, a następnie przyklej je klejem uniwersalnym.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj całą pracę czarną temperą. Na paletę lub kawałek tektury wyciśnij farbę i za pomocą pędzelka rozprowadź ją dokładnie na całej powierzchni pracy. Pozostaw ją do wyschnięcia.

Etap IV

Po wyschnięciu czarnej farby pomaluj kontury wszystkich przyklejonych elementów srebrną temperą. Pędzelkiem domaluj gałązki, płotki, szprosy w okienkach domków, na wzniesieniach suche roślinki wystające ze śniegowych zasp, dymki unoszące się z kominów, przypominające swoim wyglądem cieniutkie niteczki.

Etap V

Kontury wybranych elementów i domalowanych części popraw klejem ze srebrnym brokatem. Następnie klejem uniwersalnym przyklej na niebie gwiazdki – małe owalne cekiny oraz cekiny w kształcie śniegowych płatków i gwiazdek.

Praca gotowa.

Życzę udanej zabawy i namawiam do obserwacji przez okno zimowego, rozgwieżdżonego nieba, w zaciszu własnego, ciepłego pokoju, przy zgaszonym świetle. Sprawdźcie sami, czy zimowa noc jest piękna.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon