2 lipca 2017

Tukan na okno – witraż z bibuły krok po kroku

1 godzina Poziom trudności: 4/5

Nadeszło wreszcie upragnione przez wszystkich lato. Jest pięknie i ciepło, a słonko radośnie zagląda w nasze okna. Skoro tak, to może wykorzystać zarówno je, jak i wspaniałe właściwości krepiny? Nie każdy wie, że bibuła (krepina) jest prześwitująca i świetnie nadaje się na witrażowy obrazek, w sam raz do powieszenia na szybę. Ja wybrałam obrazek kojarzący się z egzotycznymi wakacjami, ale Wy możecie wybrać jaki chcecie!

 

Czego potrzebujemy?

Etap I

Na czarnym papierze przygotuj obrazek do wycięcia. Powinien być taki, by okienka na krepinę nie tworzyły zbyt skomplikowanych kształtów, a paski pomiędzy były wystarczająco szerokie na przyklejenie brzegów bibuły. Oczywiście, im bardziej jesteście sprawni plastycznie, tym wzór może być bardziej precyzyjny.

Etap II

Wycinamy. Jeśli macie też małe okienka, przyda się nożyk do papieru, który łatwiej wycina trudniejsze kształty. W takim wypadku pamiętajcie o tekturowej podkładce, żeby nie pociąć stołu. Możecie też poprosić o pomoc starsze rodzeństwo lub rodziców.

Etap III

Najpierw trzeba wyciąć bibułę we właściwy sposób. Ja po prostu przykładałam kawałki do ramek, odrysowywałam kształt, dodawałam drobny zapas i cięłam. Może znajdziecie inną metodę?

Wycięte kawałki można przyklejać. Raz na jakiś czas warto sprawdzić, czy nie przylepiliśmy obrazka do stołu. Na szczęście, klej do papieru nie powinien za bardzo polubić się z blatem.

Gotowe! Wystarczy już tylko przyczepić pracę do okna. Można wykorzystać taśmę dwustronną, albo plastelinę.

Aha, i jeszcze jedno: pamiętacie o posprzątaniu miejsca pracy. To obowiązek każdego małego i dużego artysty (który nie chce zdenerwować mamy).

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon