Tukan na okno – witraż z bibuły krok po kroku

1 godzina
four

Nadeszło wreszcie upragnione przez wszystkich lato. Jest pięknie i ciepło, a słonko radośnie zagląda w nasze okna. Skoro tak, to może wykorzystać zarówno je, jak i wspaniałe właściwości krepiny? Nie każdy wie, że bibuła (krepina) jest prześwitująca i świetnie nadaje się na witrażowy obrazek, w sam raz do powieszenia na szybę. Ja wybrałam obrazek kojarzący się z egzotycznymi wakacjami, ale Wy możecie wybrać jaki chcecie!

witraż z tukanem

tukan na okno

 

Jak zrobić witraż z bibuły krok po kroku

 

Czego potrzebujemy?

  • czarny papier techniczny
  • krepina
  • nożyczki (dla starszych i bardziej zaawansowanych polecam nożyk do papieru)
  • klej
  • ołówek, gumka, temperówka

 

jak wykonać witraż z bibuły

 

Etap I

Na czarnym papierze przygotuj obrazek do wycięcia. Powinien być taki, by okienka na krepinę nie tworzyły zbyt skomplikowanych kształtów, a paski pomiędzy były wystarczająco szerokie na przyklejenie brzegów bibuły. Oczywiście, im bardziej jesteście sprawni plastycznie, tym wzór może być bardziej precyzyjny.

 

jak narysować tukana

 

Etap II

Wycinamy. Jeśli macie też małe okienka, przyda się nożyk do papieru, który łatwiej wycina trudniejsze kształty. W takim wypadku pamiętajcie o tekturowej podkładce, żeby nie pociąć stołu. Możecie też poprosić o pomoc starsze rodzeństwo lub rodziców.

 

szablon z tukanem

 

Etap III

Najpierw trzeba wyciąć bibułę we właściwy sposób. Ja po prostu przykładałam kawałki do ramek, odrysowywałam kształt, dodawałam drobny zapas i cięłam. Może znajdziecie inną metodę?

Wycięte kawałki można przyklejać. Raz na jakiś czas warto sprawdzić, czy nie przylepiliśmy obrazka do stołu. Na szczęście, klej do papieru nie powinien za bardzo polubić się z blatem.

 

witraż z bibuły

 

Gotowe! Wystarczy już tylko przyczepić pracę do okna. Można wykorzystać taśmę dwustronną, albo plastelinę.

 

tukan na oknie

 

Acha, i jeszcze jedno: pamiętacie o posprzątaniu miejsca pracy. To obowiązek każdego małego i dużego artysty (który nie chce zdenerwować mamy 😉 ).

 

Agata

 

Podobało się? Podziel się z innymi!