Walentynkowe szaszłyki – witrażyki

ok. 90 minut
four


Walentynki to święto nie tylko dla zakochanych, to dzień, kiedy wyrażamy sympatię tym, których lubimy, kochamy, cenimy. Symbolem tego sympatycznego święta są serduszka w różnej postaci. Moja walentynkowa propozycja nie może być inna. Dzisiejsza praca plastyczna to serduszkowe, walentynkowe szaszłyki – witrażyki.

Do wykonania walentynkowych szaszłyków potrzebne będą:

Etap I

Walentynkowe szaszłyki to nadziane na patyczki, własnoręcznie zrobione serduszka i koraliki. Wykonanie szaszłyków rozpocznij od przygotowania z plastycznej masy (Puszysta Chmurka) koralików. Wykonaj około 20 korali wielkości dojrzałych wiśni i czereśni. Masa jest biała, ale można zmienić jej kolor za pomocą mazaków – oderwij od chmurki kawałek przeznaczony na koralik, pomaluj fragment wybranym flamastrem, następnie dokładnie zagnieć i uformuj zgrabną kulkę. Wykonaj kulki w wybranych kolorach (ja wybrałam kolor: biały, różowy i niebieski). Teraz zaostrzoną częścią patyczka delikatnie zrób otwory na wylot we wszystkich koralikach.
Koraliki proponuję wykonać dzień wcześniej, ponieważ masa plastyczna musi dokładnie wyschnąć. Po dokładnym wyschnięciu koraliki twardnieją i robią się leciutkie… jak chmurka 🙂

Etap II

Teraz kolej na wykonanie z tektury serduszek w trzech rozmiarach: małe – o wysokości około 3 cm, średnie – o wysokości 5 cm i największe – o wysokości 8 cm. Narysuj ołówkiem na tekturze trzy serduszka (różnej wielkości), wytnij je nożykiem do cięcia tektury, a następnie odrysuj od nich kolejne. W tym największym serduszku narysuj mniejsze serduszko, następnie je wytnij tak żeby powstała „serduszkowa” ramka. Rysując kształty pamiętaj o bardzo istotnej rzeczy – tektura na zewnątrz jest gładka, w środku natomiast ukryta jest część falista; rysując serca pamiętaj, żeby otwory, które tworzy część falista, były umieszczone z góry na dół w takim kierunku, żeby w jeden z otworów można było wbić patyczek.

Etap III

Wszystkie wycięte serduszka pomaluj z obu stron: czerwoną, różową, fioletową i granatową farbą plakatową.

Etap IV

Po dokładnym wyschnięciu farby największe serduszko (serduszkową ramkę) odrysuj ołówkiem na gładkiej bibule w kolorze czerwonym, wytnij, posmaruj tekturowe serduszko klejem biurowym z jednej strony i delikatnie przyklej serduszko z bibuły; w ten sposób powstanie witrażyk. To samo zrób z wszystkimi największymi serduszkami, możesz zmieniać kolor bibuły.

Etap V

Ozdób teraz z obu stron serduszkowe ramki witrażyków – posmaruj klejem biurowym i posyp cekinkami w kształcie serduszek.

Etap VI

Na średnich serduszkach wykonaj pieczątki z foli bąbelkowej – posmaruj ją białą lub niebieską farbą plakatową i delikatnie odbij na serduszkach. Klejem uniwersalnym przyklej na każdym serduszku cekiny w kształcie kwiatków. Najmniejsze serduszka ozdób cekinami w taśmie.

Etap VII

Teraz kolej na nawleczenie wykonanych elementów na wykałaczki. Możesz wykonać serduszkowe szaszłyki na patyczkach różnej wielkości (patyczki do szaszłyków, przycięte patyczki lub wykałaczki). Nawlekając serduszka i korale stwórz własne kompozycje, pamiętaj tylko o tym, żeby witrażyki były na samej górze walentynkowych szaszłyków.

Etap IX

Przygotowane szaszłyki wbij w rumiane jabłka (większe, mniejsze), w jednym jabłku może być jeden lub więcej szaszłyków.

Walentynkowe szaszłyki–witrażyki gotowe. Możesz je teraz podarować komuś kogo kochasz, lubisz, szanujesz…
Życzę udanej zabawy.

Alicja

Podobało się? Podziel się z innymi!