16 lipca 2021

Wąż Ssssssstefan – praca z rolek

90 minut Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wakacje w pełni, pogoda sprzyja organizowaniu niecodziennych wypraw leśnymi i górskimi ścieżkami. Natura otwiera przed nami swoje magiczne drzwi i zaprasza do obcowania ze światem roślin i zwierząt. Korzystając z tego zaproszenia musimy pamiętać, że w lesie, w górach czy nad wodą jesteśmy gośćmi i zobowiązani jesteśmy przestrzegać określonych zasad. Jeśli spotkacie po drodze piękną, zygzakowatą żmiję, nie zbliżajcie się do niej, podziwiajcie ją z daleka, a po powrocie do domu zróbcie razem ze mną węża Sssssstefana – kolorowego, niegroźnego, plastycznego węża z tekturowych rolek.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie pracy rozpocznij od przygotowania potrzebnych elementów, z których będzie składał się wąż.

Przetnij dużymi nożyczkami tekturowe rolki na odcinki: głowa – odcinek o długości około 10 cm, ciało węża – 12 odcinków o długości około 5 cm, zakończenie węża – odcinek o długości około 8 cm. Kilka odcinków 5 cm (3 – 4), które będą na końcu, przetnij, a następnie sklej klejem introligatorskim tak, żeby były węższe od pozostałych. Zepnij z obu stron rolki sklejane części klamerkami na około 10 minut.

Ostatni element: ogon węża – rolkę o długości 8 cm przetnij, z powstałych dwóch boków odetnij części w kształcie trójkątów. Posmaruj jeden bok klejem introligatorskim i sklej tak, żeby powstał stożek – ogon węża; sklejane elementy zepnij klamerką również na około 10 minut.

Na jednym końcu rolki przeznaczonym na głowę narysuj ołówkiem z obu stron otwartą buzię i wytnij ją dekoracyjnymi nożyczkami. Wytnij z tektury dwa ostre zęby i przyklej je klejem introligatorskim w górnej części otwartej buzi węża. Z powstałych elementów ułóż węża.

Etap II

We wszystkich elementach zrób dziurkaczem dziurki – zacznij od głowy, gdzie po przeciwnej stronie buzi zrobisz z obu stron rolki dwie dziurki, w kolejnych elementach cztery, po dwie z każdej strony, w ostatnim elemencie – ogonku – dwie.

Etap III

Teraz kolej na połączenie ze sobą wszystkich części. Zacznij od głowy – przywiąż sznurek jutowy do jednej z dziurek głowy, a następnie ponawlekaj kolejne części, na końcu przełóż sznurek przez obie dziurki w ostatnim elemencie – ogonku, i ponownie nawlecz kolejne części z drugiej strony, kierując się w stronę głowy. Po nawleczeniu wszystkich części poprzesuwaj je tak, żeby nie były zbyt blisko siebie, żeby wąż mógł się swobodnie wyginać. Odwiąż początek sznurka od głowy węża i zwiąż go z drugim końcem, chowając supełek w środku tekturowej głowy.

Etap IV

Pomaluj węża temperą w wybrany przez siebie kolor. Ja wybrałam kolor żółty. Pomaluj go dwa razy, żeby uzyskać intensywny kolor. Do malowania użyj palety – wyciśnij na nią farbę.

Etap V

Po dokładnym wyschnięciu farby pomaluj węża w kolorowe zygzaki. Zacznij od pomalowania szerokim pędzelkiem zygzaka na grzbiecie przez całą długość węża, potem namaluj kolejne wzory w innych kolorach, namaluj kolorowe plamki, kółeczka w miejscu gdzie przykleisz oczy, na różowo pomaluj w środku otwartą buzię, białą farbką zęby.

Wytnij z tektury rozdwojony języczek, pomaluj go na czerwono. Po wyschnięciu farby przyklej go w dolnej części otwartej buzi. Malując wzorki na ciele węża koniecznie użyj złotej tempery, wąż będzie wyglądał olśniewająco.

Etap VI

Przyklej ruchome oczka (mogą być różnej wielkości). Metalicznymi markerami pomaluj łuski, ozdób namalowane wzorki.

Etap VII

Ostatni etap to ozdobienie węża cekinami – przyklej je klejem introligatorskim w różnych miejscach.

Wąż bajkowy, kolorowy jest gotowy.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon