27 lipca 2022

Zamek z piasku – wyklejanka

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wakacje w pełni, dlatego dzisiejsza propozycja związana jest z rozgrzaną w słońcu plażą. Wyobraźcie sobie błękitne niebo, morskie fale delikatnie muskające piaszczysty brzeg, pozostawione zabawki – łopatkę, wiaderko, plażową piłkę… Na takiej plaży można bardzo miło spędzić czas – można leniwie poleżeć w słońcu lub w cieniu parasolki, można czytać, wsłuchiwać się w szum fal i w śpiew mew, można szukać morskich skarbów – kamyków, muszelek, wygładzonych wodą patyczków i szkiełek, można obserwować pływające w oddali żaglówki, kutry, no i oczywiście można zbudować z mokrego piasku wspaniały zamek z wieżyczkami i basztami, z otaczającą go fosą, z chorągiewkami powiewającymi na wietrze. Szkoda tylko, że takie budowle szybko zabiera woda i bajkowy zamek znika, rozpływa się jak we mgle… Nasz plastyczny zamek z piasku może zostać z nami na dłużej. Jeśli chcesz wykonać go ze mną, to zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od własnoręcznego wykonania wycinanek – pomaluj niebieską farbą plakatową kilka kartek z bloku rysunkowego. Pomalowane kartki pozostaw do wyschnięcia.

Etap II

Po dokładnym wyschnięciu farby powydzieraj z kartek nieregularne paski (węższe, szersze, krótsze, dłuższe) przypominające fale. Na kartce z bloku artystycznego Art Deco poukładaj luźno fale, pozostawiając w dolnej części miejsce (jedna trzecia kartki) na piaszczystą plażę. Klejem biurowym przyklej paski do kartki, a następnie pozostawione miejsce na plażę zamaluj farbą – brązową, pomarańczową i białą.

Etap III

Powycinaj z tektury różnej wielkości prostokąty, kwadraty i trójkąty, ułóż z nich zamek, wytnij również koło (plażową piłkę), wiaderko i łopatkę oraz chorągiewki. Przenieś tekturowy zamek na wyschniętą kartkę i przyklej go klejem uniwersalnym, chorągiewki umieść na wykałaczkach i wsuń w czubki wież (trójkąty) i również przyklej klejem uniwersalnym. Na wodzie przyklej plażową piłkę, na piasku wiaderko i łopatkę, pod piłką przyklej pasek (falę) tak jakby piłka była lekko zanurzona w wodzie.

Etap IV

Z pozostałej tektury powycinaj malutkie kółeczka – kamyki i przyklej je klejem biurowym do kartki pomalowanej na brązowo. Ołówkiem narysuj na tekturowym zamku zaokrąglone w górnych częściach okna i drzwi, następnie zamaluj ich środki na brązowo. Używając patyczka higienicznego i farb w kolorze brązowym, żółtym i pomarańczowym zrób na brzegach zamku i na plaży kropeczki (ziarenka piasku), po wyschnięciu obrysuj niektóre z nich brązowym flamastrem. Pomaluj na kolorowo piłkę, wiaderko, łopatkę i chorągiewki na wieżach zamku. Do wiaderka dorysuj flamastrem rączkę.

Etap V

Na przyklejonych paskach domaluj niebieskimi flamastrami i kredkami delikatne zawijasy – morskie fale.

Wakacyjna praca gotowa.

Życzę udanej, przyjemnej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon