Zimowa chatka skrzatka

1,5 godziny
four

Święta coraz bliżej  a Wam brakuje już pomysłów na świąteczne dekoracje? Nie martwcie się. Zimowy skrzat i jego chatka właśnie przychodzą Wam z pomocą. Wystarczy zakasać rękawy, założyć czapkę świętego Mikołaja i do dzieła! Swoją drogą może to być również wspaniały prezent pod choinkę!  Zapraszam do zapoznania się z poniższym tutorialem.

świąteczne dekoracje

Czego potrzebujemy:

  • plastelina
  • słoik
  • biała farbka
  • folia aluminiowa
  • pędzelki
  • płynny klej
  • wykałaczka
  • nożyczki
  • ewentualnie: brokat, glitter glue…

przybory papiernicze

Etap 1. Zaczynamy od wyboru słoika. Może być większy, mniejszy, grubszy lub węższy. Nie ma znaczenia. Ważne jest to, jak chcecie żeby wyglądała Wasza chatka. ? Pamiętajcie również o nakrętce. Będzie nam potrzebna. Wybrany słoiczek ozdobiamy plasteliną. Zaczynamy od drzwi. Najpierw uformowałam je na kartce po czym przykleiłam na szklaną powierzchnię. Z pomocą wykałaczki wydrążyłam linie, które miały nadać drzwiom bardziej realny wygląd.

jak wykorzystać słoik

Etap 2. Postanowiłam, że ściany zewnętrzne chatki będą białe. W niektórych miejscach poprzyklejałam wcześniej uformowane kawałki plasteliny jako cegiełki. W pozostałych miejscach rozprowadziłam białą plastelinę równomiernie na szklanej powierzchni słoika. Dołożyłam również brązowe cegiełki, aby dodać nieco bajkowego charakteru, oraz żółtą, okrągłą klamkę do drzwi.

jak okleić słoik plasteliną

Etap 3. Kolejny krok to okienko. Wybrałam miejsce, gdzie chciałam je zrobić i za pomocą wykałaczki wydrążyłam kwadratowy otwór w plastelinie. Oczywiście jeśli już wcześniej wiecie gdzie chcecie zrobić okienko, wystarczy tego obszaru nie zalepiać. Wydrążoną dziurkę oprawiamy tak, aby wyglądała jak okienko. Ja użyłam do tego czarnej plasteliny.

słoik domek

Etap 4. Czas na dach. Zdejmujemy pokrywkę ze słoika i na jej wierzch przyklejamy zwiniętą w kulkę folię aluminiową. Wielkość jest dowolna i zależy od tego jak duży chcecie mieć daszek. Bierzemy ponownie większy kawałek folii i klejąc obtaczamy dookoła pokrywkę z kulką formując jednocześnie odpowiedni kształt daszka. Pozostałe, niepotrzebne i odstające kawałki folii wystarczy obciąć. Po zakończeniu tej pracy nakrętka może wrócić na miejsce. ?

ozdobny słoik

Etap 5. Wracamy  ponownie do plasteliny i formujemy dachówki. Tak przygotowane przyklejamy do wieczka słoika od dołu do góry, aby powstał efekt taki jak na zdjęciu.

domek dla skrzata

Etap 6. Ostatnie kroki wykończeniowe. ? Uznałam, że mojej chatce przydałaby się jakaś  roślinność, dlatego przełamując też trochę kolory ulepiłam zielony bluszcz.

świąteczna dekoracja
Miała być również zimowa chatka, dlatego z pomocą białej farby dodałam w paru miejscach śniegowe akcenty!

jak wykorzystać plastelinę

Uwaga! Chatka już skończona, ale jeśli chcecie jeszcze bardziej zaakcentować jej zimowy klimat wystarczy użyć skrzącego się srebrnego kleju brokatowego lub sypkiego brokatu, można też kupić śnieg w sprayu i dodać trochę na dach lub na ścianki. ? I gotowe!

dekoracje

I tak oto przedstawia się gotowa ozdoba świąteczna. Można już taką postawić na stole świątecznym lub dodatkowo do środka włożyć świeczkę na baterię. Zwykła bowiem szybko zgaśnie zaraz po przykryciu słoika wieczkiem. Będzie to piękny akcent tym bardziej, jeśli zrobicie więcej okienkowych otworów w plastelinie. ?

świąteczna kompozycja

 

Basia