6 stycznia 2021

Zimowe drzewo – wyklejanka

90 minut Poziom trudności: 4/5

Z pewnością przyznacie mi rację, że zima to niezwykła pora roku. Kiedy tylko spadnie śnieg i przykryje wszystko dookoła białą, puszystą pierzynką, ozdobi drzewa w śnieżne koronki, świat zamienia się w baśniową krainę. Gdy białe płatki śniegu zaczynają delikatnie prószyć na szare domy, drogi, drzewa… cieszymy się i czekamy, aż śnieg zacznie mocniej sypać, chcemy go więcej, więcej i więcej. Oby w tym roku nie zabrakło nam śniegu na przyjemne zabawy, obserwacje, zachwyty, ochy, achy…
Dzisiejsza propozycja to wykonanie zimowego obrazu – przedstawiającego drzewo ubrane w śniegowe płatki jak brylanciki, mieniące się w blasku mroźnej, rozgwieżdżonej nocy.


Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze: sporej ilości kółek o wielkości mniejszych i większych monet (zrobisz z nich płatki śniegu); wąskich pasków (wykonasz z nich gałęzie); jednego szerokiego, niekoniecznie regularnego paska (zamienisz go w pień drzewa) oraz dwu niewielkich zasp śnieżnych. Powycinaj nożyczkami wszystkie narysowane elementy. Na kartce z bloku artystycznego A3 ułóż z nich drzewo. Zacznij od szerokiego paska – pnia, a następnie z wąskich pasków ułóż koronę drzewa. Jeśli paski (pień i gałązki) są za długie czy za szerokie, możesz je przyciąć. Pomiędzy gałązkami ułóż koła – płatki śniegu, na dole kartki umieść zaspy śniegu.

Etap II

Używając kleju uniwersalnego, przyklej wszystkie elementy pracy do kartki, delikatnie dociśnij, a następnie połóż na pracy dużą, ciężką książkę na około 10 minut; dzięki temu wszystkie tekturowe elementy dokładnie przykleją się do kartki. Wybierając szeroką końcówkę tubki kleju, łatwo rozprowadzisz go nawet na sporych elementach.

Etap III

Niebieską temperą pomaluj tło, używając szerokiego pędzelka; zrób to delikatnie, aby prześwitywała faktura kartki, i zostaw niezamalowane brzegi, żeby powstała oryginalna biała ramka. Drzewo, płatki śniegu i zaspy pomaluj również niebieską temperą z domieszką czarnej farby plakatowej. Odczekaj około 10 minut, żeby farba wyschła.

Etap IV

Za pomocą cieniutkiego pędzelka pomaluj delikatnie brzegi przyklejonych elementów srebrną temperą (ta farba jest fantastyczna!!!). Następnie tą samą farbą pomaluj koła w wymyślone przez siebie płatki śniegu i gwiazdki.

Etap V

Klejem uniwersalnym przyklej cekiny – między gałązkami, na niebieskim tle – tak jakby płatki śniegu spadały z drzewa na zaspy.

Zimowe drzewo ubrane w śnieżne płatki jak koronki – gotowe.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon