9 marca 2023

Biedronka matematyczna

ok. 30 minut Poziom trudności: 3/5

12 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Matematyki, choć biorąc pod uwagę fakt, że matematyka to Królowa Nauk, powinniśmy obchodzić go codziennie! Naukę dodawania oraz odejmowania może nam uprzyjemnić pomoc DIY z kartonu, bardzo prosta i szybka w wykonaniu, wielokrotnego użytku dzięki zastosowaniu taśmy klejącej oraz mazaków zmywalnych.

Do jej wykonania potrzebne nam będą:


Etap 1

Wycinamy z kolorowego papieru kształt kwiatka, wnętrze oraz łodygę z listkiem. Rysujemy uśmiech, naklejamy oczka ruchome.

Etap 2

Rysujemy na kartonie kwadraty do równań oraz podziałkę z liczbami. Naklejamy przezroczystą taśmę na „puste” równania.


Etap 3

Umieszczamy drucik na łodydze, przeplatając go z tyłu kartonu (robimy wcześniej otwory). Naklejamy kwiatka na karton przy podziałce z liczbami.

Etap 4

Wycinamy kształt malutkiej biedronki, dorysowujemy szczegóły markerem, naklejamy ruchome oczka, przyklejamy do niej kawałek drucika, który umieszczamy na druciku-łodydze, tak by biedroneczka była ruchoma (i mogła się poruszać w górę i w dół).

Zasady zabawy

Mazakiem zmywalnym piszemy równanie matematyczne, np. 4+6=? Biedroneczka porusza się po łodydze o 4 do przodu, a następnie o 6, dzięki temu mamy wynik równania: 10. Następnie z łatwością możemy zmazać liczby i napisać nowe równanie. Możemy dalej dodawać i odejmować, a zakres liczb zależy od umiejętności dziecka!

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon