6 maja 2017

CiastoPlasto nieco inaczej…

60 Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

CiastoPlasto można wykorzystać w wieloraki sposób. Także ten mało oczywisty. No bo kto by pomyślał, że naszą masę możemy wykorzystać do odlewów? Poniżej przedstawiam pomysł na zabawę z wykorzystaniem odrobiny CiastoPlasto, gipsu oraz małych przedmiotów.

Będziemy potrzebowali:

  • CiastoPlasto
  • gips ceramiczny
  • małe figurki, przedmioty
  • folia spożywcza
  • plastikowe kubeczki i łyżka
  • woda
Etap 1

Naszym pierwszym krokiem będzie wypakowanie masy CiastoPlasto (kolor dowolny) i przygotowanie pod naszą figurkę, którą będziemy chcieli odlewać.

Etap 2

To co jest ważne w procesie tworzenia naszego odlewu to folia spożywcza – nakładamy ją na przygotowaną masę. Dzięki folii wyciągany odlew nie będzie przyklejał się do masy, jak również nie będą tworzyły się niepotrzebne odbarwienia w przypadku użycia masy innego koloru niż biały. Folia ma to do siebie, że może zostawić jednak niewielkie zagniecenia na odlewie, więc jeśli koniecznie chcesz pominąć ten krok to po pierwsze używaj tylko białej masy, a po drugie masa musi trochę poleżeć poza szczelnym pojemnikiem. Wtedy staje się twardsza i dzięki temu o wiele łatwiej będzie można wyjąć odlew.

Etap 3

Pora na odcisk naszej figurki. Masa jest na tyle elastyczna, że odznacza każde wgłębienie. I tu czas na naszą kreatywność. Ja wybrałam do tego muszelki, ale mogą to być wspomniane wcześniej figurki, odbicie naszej ręki, albo możemy po prostu wytłoczyć w masie cokolwiek – literki, linie, obrazki, dowolne kształty.

Etap 4

Kiedy już skończymy naszą twórczą zabawę z odbitkami, przechodzimy do wyrabiania gipsu. Do plastikowego kubeczka najpierw wlewamy wodę. To jest ważne, pamiętajmy o zasadzie najpierw woda, potem gips. Konsystencja powinna być trochę rzadsza niż śmietana. Ważne, aby nie było za dużo wody, bo wtedy nasze odlewy mogą się kruszyć. Po wymieszaniu gipsu z wodą dobrze jest postukać lekko kubeczkiem o stół, aby pouciekały pęcherzyki powietrza. W przeciwnym razie mogłyby porobić dziurki w naszym odlewie. Masę możemy wylewać bezpośrednio z kubeczka, bądź nakładać łyżeczką. Ten drugi sposób będzie na pewno bardziej precyzyjny, jeśli odbitki mają węższe lub drobniejsze powierzchnie.

Jeżeli wydaje Wam się, że znacie już wszystkie zastosowania CiastoPlasto, to jesteście w błędzie. Ta niepozorna masa daje naprawdę mnóstwo możliwości!

Etap 5

Ostatni krok to oczekiwanie aż nasz odlew wyschnie. Wtedy bez problemu wyciągamy go z masy i gotowe. Oczywiście, twórczość nie musi kończyć się na tym etapie. Nasze odlewy możemy bowiem pomalować farbkami, bądź poozdabiać brokatem, cekinami…wszystko co pojawi się w naszej wyobraźni. Żadnych ograniczeń! A najlepsze jest to, że taki odlew będziemy mogli wykorzystać po raz kolejny również do innych zabaw.

A poniżej odlewy i oryginały. Ciekawe, czy rozpoznacie…

Zobacz również inne propozycje do zabaw z CiastoPlasto TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon