31 stycznia 2019

Coś o oddychaniu

30 minut Poziom trudności: 2/5

Porozmawiajmy trochę o oddychaniu. Po co to robimy? Co się dzieje z powietrzem, które wdychamy nosem i ustami? Świetnym pretekstem do dyskusji będzie realizacja dzisiejszego tematu: zrobimy uproszczony model płuc i układu oddechowego. Oczywiście, model działający. Inne są nudne, nie?

Czego potrzebujemy?

 

Etap 1

Na jednym z arkuszy rysujemy i kolorujemy płuca. Mogą być po prostu owalne kształty, ale ambitniejsi mogą poszukać zdjęć w Internecie, żeby dowiedzieć się trochę więcej. To, czy zdecydujecie się po prostu na jednokolorowe kształty, czy zdecydujecie się narysować też naczynia krwionośne i pęcherzyki płucne, również zależy od Was i tego, na jakim poziomie chcecie zgłębić zagadnienie oddychania. Moja wersja jest raczej przedszkolna, ale rozwinięcie jej nie powinno być trudne.

Etap 2

Do Każdej ze słomek przyklejamy taśmą klejącą torebkę foliową. Trzeba to zrobić w taki sposób, by połączenie było szczelne i nie uciekało przez nie powietrze.

Etap 3

Obie słomki z torebkami przyklejamy na środka kartki. Dla ułatwienia można obie słomki skleić taśmą razem. Jeśli do mocowania użyliśmy kleju, trzeba teraz chwilę odczekać, aż „złapie”.

Etap 4

W międzyczasie można na drugim arkuszu narysować nos i usta. Razem, albo osobno – jak wolicie. Później trzeba je wyciąć i przykleić do górnej części słomek. W ten sposób powstanie nam coś, co nazywamy górnymi częściami układu oddechowego (w odróżnieniu od dolnych, czyli płuc i oskrzeli).

Jak tylko klej wyschnie, można wypróbować model. Wystarczy dmuchnąć przez słomki by napełnić płuca i wciągnąć powietrze z powrotem, by pokazać, jak wygląda wydech.  Ciekawej zabawy!

Zobacz również inne nietypowe projekty TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon