18 maja 2021

Decoupage. Wprowadzenie do techniki zdobniczej.

ok. 2 godziny Poziom trudności: 5/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Dzień Matki coraz bliżej, dlatego czas najwyższy pomyśleć o przygotowaniu oryginalnego prezentu dla mamy. Moja dzisiejsza propozycja jest dla tych, którzy lubią podejmować plastyczne zadania wymagające precyzji, dokładności i cierpliwości. Proponuję więc wykonanie kolorowego pudełeczka dla mamy – na biżuterię, drobiazgi, skarby, czyli ozdobienie techniką decoupage małej drewnianej skrzyneczki. Takie skrzyneczki do ozdabiania można kupić w sklepach internetowych, które mają bogatą ofertę w tym zakresie; także w sklepie budowlanym znajdziemy ciekawe drewniane pudełka. Równie dobrze tym sposobem można ozdobić starą drewnianą skrzyneczkę, nadać jej nowy, niepowtarzalny wygląd.

Decoupage to sposób zdobienia polegający na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię – drewno, metal czy ceramikę – wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Efekt końcowy przypomina wzory malowane pędzelkiem. Dzięki tej metodzie w łatwy sposób można przygotować coś pięknego i niebanalnego.

Do wykonania kolorowej skrzyneczki na skarby potrzebne będą:

 • drewniana skrzyneczka
 • klej uniwersalny w płynie Amos
 • drobny papier ścierny (jeśli ozdabiasz używane pudełko)
 • biała emalia akrylowa
 • lakier akrylowy
 • zmywacz do paznokci lub rozpuszczalnik w małym słoiczku
 • kolorowe serwetki śniadaniowe
 • nożyczki teflonowe Grand
 • pędzel Grand
 • gumowe rękawiczki
 • chusteczki higieniczne lub ręcznik papierowy
 • gazeta

Etap I

Ozdabianie drewnianej skrzyneczki rozpocznij od przygotowania jej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na ozdobienie starego drewnianego pudełeczka, oczyść je ze starej farby drobnym papierem ściernym, a następnie dokładnie powycieraj ręcznikiem papierowym. Jeśli ozdabiasz nowe pudełko, wystarczy, że przetrzesz je dokładnie ręcznikiem papierowym. Następnie pomaluj je dokładnie białą emalią akrylową. Czynność tę możesz powtórzyć dwukrotnie, by dokładnie pokryć powierzchnię malowanego pudełka. Przed rozpoczęciem malowania zabezpiecz blat stołu gazetą. Po skończonym malowaniu umyj pędzelek pod bieżącą wodą.

Etap II

Teraz kolej na wycięcie z serwetki wybranego motywu, który przykleisz na powierzchnię pudełeczka. Z pewnością znajdziesz w domu serwetki z ciekawymi wzorkami, ja miałam szczęście, bo udało mi się zdobyć śliczne serwetki z ludowymi, kolorowymi kogucikami. Serwetki śniadaniowe składają się z kilku warstw, więc z wyciętego motywu odklej delikatnie pierwszą, kolorową warstwę serwetki: to właśnie ją przykleisz za chwilę do pudełka.

Etap III

Szerszą końcówką kleju uniwersalnego posmaruj część powierzchni pudełka, do której chcesz przykleić wybrany wzór, następnie delikatnie połóż na niej wycięty element i ostrożnie przyklej, a jego brzegi posmaruj dodatkowo klejem (po wyschnięciu klej stanie się bezbarwny i dokładnie przyklei papier do drewna).

Etap IV

Po wyschnięciu kleju pokryj powierzchnię pudełeczka kilkoma warstwami lakieru akrylowego; kolejne warstwy lakieru nakładaj po dokładnym wyschnięciu pomalowanej powierzchni. Te czynności proponuję wykonać w gumowych rękawiczkach i na świeżym powietrzu. Aby części pudełka nie skleiły się przy malowaniu, wsuń coś pomiędzy pudełeczko i wieczko (ja wsunęłam patyczki). Po skończonym malowaniu umyj dokładnie pędzelek w zmywaczu lub rozpuszczalniku w małym słoiczku, a następnie dokładnie wysusz go papierowym ręcznikiem.

Prezent dla mamy gotowy.
Przyznaj, że decoupage to fajna zabawa – prosta, tania i efektowna.
Mam jeszcze kilka pomysłów na prace plastyczne wykonane tą techniką, podzielę się nimi już wkrótce!
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon