14 września 2019

Farby olejne firmy Maries

Poziom trudności: 1/5

Pisaliśmy już sporo o farbach olejnych, o ich historii, zastosowaniu i tajemnicach warsztatu artysty. Dziś pora przybliżyć dokładnie produkty firmy Maries.

Jak już wiecie – z jednego z naszych artykułów – choć najwcześniejsze ślady malarstwa olejnego pochodzą z VII wieku, farby olejne zostały spopularyzowane dopiero w XV w.  przez flamandzkich artystów. I tak, stały się najpopularniejszą z technik malarskich. A co jest w nich takiego wyjątkowego? To oczywiste, żadna inna technika nie daje artyście tylu możliwości, jednak aby z nich w pełni skorzystać trzeba się do malowania odpowiednio przygotować. Jak? O tym sporo pisaliśmy w drugiej części naszego cyklu o olejach. A kiedy już będziecie przygotowani, skorzystajcie koniecznie z tego tutorialu, dowiecie się z niego – krok po kroku – jak ustawić i namalować prostą kompozycję. Ale zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się bliżej farbom olejnym Maries, bo może to właśnie nimi namalujecie swój pierwszy obraz?!

Dziś chcemy przybliżyć farby olejne firmy Maries

Farby olejne firmy Maries są dostępne w dwóch wariantach: mniejszym i większym. Początkującym polecam ten pierwszy zestaw, składa się on z 12 tubek z farbami, które zdecydowanie wystarczą do poczynienia pierwszych kroków w świecie malarstwa olejnego. 

Jeśli natomiast pierwsze pociągnięcia pędzla już dawno za Wami i potrzebujecie czegoś więcej, wybierzcie zestaw 18 kolorów, który na pewno Was nie rozczaruje! W obydwu wersjach znajdziecie 12 ml farby w aluminiowych tubkach, przeznaczone do malowania na zagruntowanym płótnie, deskach, płytach pilśniowych, płytach wiórowych czy metalu. Farby mają ładne, długo zachowujące świeżość kolory, pozwalają uzyskać zarówno efekt matu jak i błysku, czy półprzezroczystości, przenikania się barw i tworzenia złożonych struktur. 

Farby olejne Maries 12 ml – szczegóły:

  • trwałe pigmenty, konsystencja pasty
  • dokładnie kryją, można je retuszować
  • obrazy długo zachowują świeże kolory
  • pakowane w trwałe, aluminiowe tubki, chroniące
    przed wysychaniem i zapobiegające ulatnianiu się zapachu
  • pojemność: 12 ml
  • 12 lub 18 kolorów

Podczas malowania farbami olejnymi warto użyć drewnianej palety malarskiej, umożliwiającej wygodne mieszanie kolorów. W ofercie firmy Maries znajdziecie palety owalne i prostokątne dostępne w mniejszym i większym rozmiarze (21,5 x 30 cm, 30×40 cm). Należy też wybrać odpowiednie pędzle, na tyle twarde aby utrzymywały ciężką i gęstą farbę w ryzach. Na początek wybierzmy co najmniej 5 pędzli o różnej grubości. Widoczne na zdjęciach pędzle „szczeciniaki” firmy Grand mają wygodną, długą drewniana rękojeść i metalowe okucia oraz szeroki przekrój rozmiarów.

I jeszcze na koniec przypominamy, że użyte pędzle zawsze – po zakończonej pracy – należy umyć w terpentynie!

Wszystkie części cyklu poświęconego farbom olejnym znajdziecie: tutaj.

Propozycję przygotowała Felicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon