30 listopada 2023

Kalendarz adwentowy DIY

90 min. Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zanim ozdobimy nasze domy świątecznymi dekoracjami, czeka nas adwent – czas radosnego oczekiwania na święta. Musimy cierpliwie poczekać na choinkę, prezenty, magiczne światełka, na spotkanie w rodzinnym gronie przy stole zastawionym pysznościami. Oczekiwanie też może być przyjemne, można umilić sobie ten czas własnoręcznym przygotowywaniem ozdób i dekoracji. Moja dzisiejsza propozycja to wykonanie kalendarza adwentowego w formie zegara. Rok temu pokazałam Wam podobną pracę (możecie zobaczyć ją tutaj), a tym razem na tarczy zegara pojawią się gwiazdki i choineczka w trochę innym wydaniu. Praca jest bardzo łatwa w wykonaniu, każda gwiazdka to kolejny dzień adwentu, wskazówka zegara to ruchoma choineczka, który przesuwając się wskazuje kolejne dni. Jeśli spodobała się Wam moja propozycja, to zapraszam do wspólnej zabawy.

 Do wykonania pracy potrzebne będą:

Kolejne etapy wykonania pracy:

  1. Przygotowanie bazy pod kalendarz adwentowy
  2. Ozdabianie gwiazdek kalendarza adwentowego
  3. Składamy świąteczny zegar adwentowy
  4. Mocujemy wskazówkę zegara adwentowego

 

Przygotowanie bazy pod kalendarz adwentowy

W zależności od wielkości tektury, którą udało się Wam zdobyć, dobierzcie średnicę koła, które wyrysujecie cyrklem. Pamiętajcie, że na jego obwodzie będziemy musieli przykleić dwadzieścia cztery gwiazdki. Następnie nożykiem wytnijcie ostrożnie koło; nie zapomnijcie o podkładce, żeby nie zniszczyć powierzchni, na której wykonujecie pracę.

Ozdabianie gwiazdek kalendarza adwentowego

Teraz korzystając z naszego szablonu na kartce z bloku Art Deco odrysujcie dwadzieścia trzy małe gwiazdki, jedną dużą gwiazdkę oraz choineczkę, która będzie wskazówką naszego kalendarza adwentowego. Jeżeli chcecie, możecie odrysować więcej gwiazdek i użyć ich do ozdobienia tarczy zegara.

Złotym i srebrnym markerem akrylowym Fiorello obrysujcie kontury gwiazdek i choinki (najpierw jednym kolorem, potem drugim), a następnie na każdej napiszcie cyfry odpowiadające kolejnym dniom adwentu, używając do tego czerwonego markera z zestawu Carioca Metallic. Jeżeli nie czujecie się pewnie, możecie najpierw naszkicować kształt cyfr ołówkiem, a następnie poprawić je markerem. Największą gwiazdkę oznaczającą Wigilię udekorujcie w szczególny sposób. Możecie zakolorować ją całą na złoto albo posypać brokatem, wybór pozostawiamy Wam! Pozostałe gwiazdki udekorujcie złotymi i srebrnymi ornamentami, możecie wzorować się na naszych pomysłach. Wszystkie elementy starannie wytnijcie.

Składamy świąteczny zegar adwentowy

Brzeg tarczy zegara obrysujcie srebrnym markerem akrylowym Fiorello. Przygotujcie wszystkie gwiazdki z numerkami i rozplanujcie ich ułożenie na obwodzie, tak aby utrzymać między nimi równe odstępy. Pamiętajcie aby numer 24 był na samej górze! Teraz z pomocą kleju w sztyfcie Amos przyklejcie po kolei każdą z gwiazdek, pilnując aby były w dobrej kolejności od 1 do 24. Gdy skończycie, w pozostałym na tarczy miejscu doklejcie pozostałe gwiazdki.

Mocujemy wskazówkę zegara adwentowego

Najpierw nożykiem do cięcia tektury odetnijcie od korka cienki plasterek, podłóżcie go pod tekturową tarczą zegara w miejscu wkłucia cyrkla, a z drugiej strony połóżcie wskazówkę – choineczkę. Teraz wbijamy szpilkę zakończoną koralikiem (jeżeli takiej nie macie, to możecie użyć gwoździka) łącząc wskazówkę, tarczę zegara i korek.

Adwentowy zegar gotowy, czeka na odliczanie do Świąt.

Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon