6 lipca 2018

Koi-nobori z bibuły

30 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Koi-nobori to japońskie flagi w kształcie karpia. Wiesza się je z okazji tamtejszego święta, przypominającego nasz dzień dziecka. Mają symbolizować siłę i umiejętność pokonywania przeszkód, a więc cechy przydatne dzieciom. Wakacje to idealna okazja, by udekorować nimi nasze okna. Komu nie przyda się energia do podejmowania wyzwań podczas dwóch miesięcy wakacji? To w końcu czas na przygody!

Potrzebujemy:

Etap I

Zawijamy kartkę papieru krótszą stroną dookoła rolki i zaznaczamy, ile potrzeba papieru by owinąć ją jeden raz. Dodajemy dwa centymetry zapasu i zaginamy w wyznaczonym miejscu. Następnie odcinamy węższą część.

Większy pasek kartki składamy na pół wzdłuż. Po jednej stronie znów rysujemy dwu centymetrowy pasek ale jeszcze nic nie przecinamy!). Kładziemy kartkę zgięciem do nas. Od góry zaznaczamy ołówkiem jeden centymetr i rysujemy podobny łuk, jak na zdjęciu. W ten sposób nasz karp będzie miał właściwy kształt.

Odcinamy część kartki tam, gdzie będzie ogon i nacinamy pasek na głębokość centymetra.

Etap II

Wycinamy z kolorowej bibuły okrągłe łuski. Użyłam do tego odciętego pierścienia z rolki, ale można użyć dowolnej metody. Wycięte kółka przyklejamy w kolejności od ogona, do głowy. Oczywiście już na rozłożonej kartce. Tam, gdzie pasek został nacięty nie przyklejamy łusek. Trzeba jeszcze odciąć od strony paska bibułę, która wystaje poza pasek i można przejść do następnego etapu.

Etap III

Przekładamy rybkę łuskami do dołu i smarujemy klejem jedną z dłuższych krawędzi. Koniecznie omijamy przy tym odcięty kawałek papieru na samym przedzie karpia.  Następnie sklejamy ze sobą obie długie krawędzie. Teraz trzeba odczekać parę minut, aż klej dobrze złapie. Powinno powstać coś w rodzaju zwężającego się rulonu.

Etap IV

Smarujemy pierścień z rolki klejem i przyklejamy go od wewnątrz do szerszego otworu karpia. W ten sposób nadamy mu okrągły kształt. Luźne kawałki na brzegach przyklejamy do rolki na zakładkę.

Wycinamy z bibuły wąski pasek w wybranym kolorze i naklejamy go tak, by ukryć wystający, biały papier.

Etap V

Wykańczamy karpia. Doklejamy mu oczy z kółek z białej i czarnej bibuły (można użyć papieru i pokolorować oczy kredkami).

Wycinamy też kilka kolorowych pasków z bibuły i doklejamy je do ogona.

Teraz wystarczy przewlec nitkę przez pysk i można zawiesić koi-nobori w oknie (najlepiej poprosić o pomoc kogoś dorosłego). Dobrym pomysłem będzie doczepienie cichego dzwonka, który będzie dzwonił na wietrze.

Jak Wasze karpie? Mój szybko znalazł wielbiciela.

Zobacz również pozostałe nietypowe projekty TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon