26 lipca 2021

Kolorowe motyle – kreatywna wyklejanka

90 minut. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wakacyjne obcowanie z naturą sprzyja prowadzeniu ciekawych obserwacji przyrodniczych. Wybierając się do ogrodu, możemy podziwiać nie tylko kolorowe kwiaty, ale i niezwykłe owady, a przy odrobinie szczęścia i cierpliwości uda nam się zobaczyć barwne motyle. Spostrzeżenia i wyobraźnia mogą stać się inspiracją do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej te urzekające owady. Zapraszam więc do wykonania bajkowych motyli. Przed rozpoczęciem plastycznej zabawy wybierzcie się ogrodu lub na spacer do parku i przynieście kilka ładnych liści.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Pracę rozpocznij od wykonania na kartce z bloku Art Deco pieczątek z przyniesionych ze spaceru liści: zieloną farbą plakatową zamaluj listki od strony gdzie bardziej widoczne jest unerwienie i wykonaj z nich odciski, zrób to w taki sposób aby cała kartka pokryta była zielonymi (jasnymi i ciemnymi) wzorami. Aby listki były dobrze odbite na kartce, użyj kawałka tektury – pomalowany listek połóż na kartce zamalowaną stroną, następnie na nim połóż tekturę i mocno dociśnij. Wykonaj w ten sposób kolejne pieczątki.

Etap II

W czasie kiedy pieczątki będą schły, narysuj na kartce z bloku rysunkowego kontury trzech motyli. Wytnij nożyczkami narysowane motyle, odrysuj je białą kredką na czarnej kartce i również wytnij.

Etap III

Motylki wycięte z czarnej kartki ozdób wydzieranką z kolorowej gładkiej bibuły. Wydzierając różne kształty pamiętaj, że motylki mają na skrzydełkach takie same wzorki po lewej i prawej stronie. Z wydartych kawałów bibuły ułóż na skrzydełkach barwne kompozycje, a następnie przyklej je delikatnie klejem biurowym.

Etap IV

Po przyklejeniu wszystkich wydartych elementów, ozdób jeszcze skrzydełka kredkami i metalicznymi flamastrami, rysując na nich drobne wzorki – kółeczka, kreseczki, falbanki…

Etap V

Po dokładnym wyschnięciu odciśniętych listków, obrysuj ich kontury czarną kredką oraz pokoloruj przestrzenie miedzy nimi różnymi odcieniami zieleni.

Etap VI

Posmaruj klejem dwa skrzydełka motyla (po jego lewej lub prawej stronie) i przyklej go do kartki w wybranym miejscu, nieprzyklejone skrzydełka odegnij tak, żeby odstawały od kartki. W taki sam sposób przyklej pozostałe motyle. Z małych pomponików ułóż motylkom tułowie i przyklej je klejem introligatorskim, ciemnym flamastrem dorysuj czułki. Z pomponików ułóż kolorowe gąsienice i również przyklej na listkach klejem introligatorskim. Dorysuj im ciemnym flamastrem dużo małych nóżek.

Kolorowe, bajkowe motylki gotowe – siedzą na zielonych listkach i wygrzewają w słońcu swoje barwne skrzydełka.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon