14 czerwca 2019

Lornetka dla odkrywcy

25 minut Poziom trudności: 2/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zbliżają się wakacje, czas przygody i odkrywania nieznanego. Każdy musi zadać sobie pytanie: czy ma wszystko, czego potrzeba do odbycia wyprawy badawczej? Niezależnie od tego, czy chcecie żeglować po oceanach, zdobywać góry, czy szukać źródeł Amazonki, z pewnością przyda się lornetka. Jeśli jeszcze nie macie, czas zrobić własną!

Etap 1

Na kartce z bloku odrysowujemy otwór z rolki papieru toaletowego. Koniecznie dwa razy. Następnie wycinamy, ale co ważne, nie bezpośrednio po odrysowanych kółkach, tylko w odległości 2-3 centymetrów od ich krawędzi. W tak wyciętym kawałku nacinamy przestrzeń poza kółkiem tak, jakbyśmy chcieli zrobić promienie. Powinny mieć szerokość nie większą niż pół centymetra. 

 

Kiedy promienie są gotowe, wycinamy w obu kawałkach otwory. Powinny być na środku i takich samych kształtów. Najlepiej sprawdzą się proste formy jak serduszko, gwiazdka lub kwadrat.

Etap 2

Gotowe kółka z wyciętymi otworami kładziemy lewą stroną do góry. Promienie zaginamy do środka i smarujemy od środka klejem. Tak przygotowane karteczki przyklejamy do rolek po papierze. Nim przejdziemy do kolejnego etapu, trzeba poczekać, aż klej zaschnie. To dobry moment na zimną lemoniadę.

Etap 3

Teraz przyklejamy do rolek taśmę dekoracyjną. Najpierw robimy po jednej warstwie tak, by ukryć ślady klejenia soczewek lornetki.

 

Następnie przyklejamy każdy z końców wstążki do innej rolki. Najlepiej do części bez taśmy dekoracyjnej. I tu dwie ważne sprawy. Po pierwsze, musimy przemyśleć miejsca klejenia tak, by otwory na soczewkach były w tę samą stronę. Po drugie sprawdźcie najpierw, jaką długość powinna mieć wstążka, by wygodnie zawiesić lornetkę na szyi. I przytnijcie wstążkę na właściwą długość.

Etap 4

Kiedy klej od wstążki złapie, można nakleić drugą warstwę taśmy dekoracyjnej. Jeśli przykleiliście wstążkę do tektury rolki, to ta druga warstwa przykryje miejsce klejenia i całość będzie bardziej estetyczna.

Etap 5

Przyklejamy do siebie obie rolki. Pamiętajcie, by otwory w soczewkach były w tą samą stronę. Później można pokolorować wzorki na taśmie flamastrami i gotowe!

 

Zauważyliście, że kiedy patrzycie przez lornetkę, kształty otworów się ze sobą zlewają i jakbyście patrzyli przez jedno, a nie dwa serduszka?

Propozycję zabawy przygotowała Agata

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon