11 września 2020

Matematyczne jabłuszka – trzy gry edukacyjne

30-40 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Dzieci uczą się najwięcej przez zabawę, a im bardziej atrakcyjne pomoce edukacyjne, tym nauka jest efektywniejsza, bo sprawia samą radość. Przygotowałam dwie wersje zabawy z jabłuszkami, żeby urozmaicić naukę liczenia, dodawania oraz odejmowania na konkretach.

Do zabaw przydały się:

 KOSTKA

Jak wykonać kostkę do gry z rolki po papierze toaletowym pokazywałam przy okazji Matematycznych Sówek; wystarczy ją przeciąć w trzech miejscach (części muszą być równe) oraz złożyć w kształt kwadratu, a następnie włożyć jedną część na drugą, i na to trzecią. Kropki rysujemy czarnym markerem. Na rozgrzewkę przed zabawą możemy rzucać kostką i odliczać tyle guziczków owoców, ile jest kropek na kostce. Możesz oznaczyć swoją kostkę kropkami jak tylko chcesz, ale tradycyjna stosuje zasadę: suma oczek na bokach przeciwległych daje sumę 7, czyli naprzeciwko 6 jest 1, a trójka po drugiej stronie będzie miała czwórkę.

JABŁUSZKO Z PESTKAMI

Wykonujemy najpierw szablon jabłka (który posłuży nam później do wykonania kolejnych jabłuszek): szkicujemy kształt jabłka na ostatniej stronie z bloku technicznego, wycinamy, odrysowujemy na czerwonej kartce i wycinamy. Dodatkowo możemy zrobić szablon wnętrza jabłka i wyciąć go z kremowej kartki z bloku. Przyklejamy wnętrze do jabłka. Wycinamy dowolną ilość listków z zielonego papieru (w zależności od wieku i umiejętności dziecka) i numerujemy je markerem. Szypułkę oraz ogonek kolorujemy na czarno. Jabłko oraz listki laminujemy; jeśli nie masz laminatora, wystarczy zaprasować folię z wzorem żelazkiem, koniecznie przez papier pergaminowy. Listki rozłóż luźno między arkuszami folii – wycinając zgrzany element, pamiętaj o pozostawieniu marginesu. Z plasteliny lepimy pestki jabłka. Młodsze dzieci mogą rzucać kostką i kłaść tyle pestek, ile kropek wypadnie; starsze dzieci, które rozpoznają już cyfry, mogą położyć dodatkowo listek z odpowiednią liczbą pestek. Możemy również za pomocą listków dodawać: kładziemy dwa listki po obu stronach szypułki i sumujemy. Dokładamy wtedy dodatkowe pestki na środek jabłka. Analogicznie postępujemy z odejmowaniem, wtedy zabieramy pestki.

JABŁKA Z DZIURKĄ

Wykorzystujemy szablon jabłka z poprzedniej zabawy i wycinamy dowolną ilość jabłuszek z czerwonego lub zielonego papieru. Kolorujemy szypułki i ogonki na czarno, a później laminujemy. Przyklejamy naklejki cyfry na środek jabłek. Dziecko może zrobić tyle dziurek dziurkaczem, na ile wskazuje cyfra na jabłku. Następnie układamy taką samą ilość owocowych guziczków.

Propozycję zabawy przygotowała Magdalena

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
około 60 minut Poziom trudności: 5/5
10 maja 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon