19 maja 2017

Moja gwiaździsta noc z CiastoPlasto

1 godzina Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Będąc dzieckiem, wielu z nas marzyło o tym, żeby mieć u siebie w pokoju na suficie świecące w ciemności gwiazdy. Czemu i teraz mielibyśmy nie spełnić marzenia naszych dzieci, no i nie ukrywajmy… naszego trochę też. Dzięki CiastoPlasto jest to na szczęście możliwe. A zabawa jest o tyle fajna, że nie wykorzystujemy gotowego produktu. Swoje gwiazdki, planety i tym podobne, możemy stworzyć własnoręcznie. Jak chcemy, gdzie chcemy i ile chcemy. No to do dzieła!

Będziemy potrzebowali:

Na samym początku wypakowujemy naszą masę na stół bądź na jakąś plastikową podkładkę. Bardziej polecam oczywiście drugą opcję, ponieważ w kolejnych krokach będziemy posługiwali się nożem lub foremkami, które mogłyby porysować nasz stół – a tego raczej nie chcemy.

Bierzemy wcześniej przygotowany wałek i  za jego pomocą spłaszczamy CiastoPlasto. Grubość zależy oczywiście od nas! Gwiazdy, planety lub księżyc mogą być bardziej lub mniej pulchne.

Gdy już rozwałkujemy naszą masę to zabieramy się za wycinanie. Jeśli wolicie wycinać kształty gwiazd, księżyca, czy inne podobne po swojemu, to polecam nożyk. Można też skorzystać z gotowych foremek, jeśli ktoś takowe posiada. Na pewno będzie trochę mniej roboty. Dla dziecka jednak na szczęście czas nie jest tak ważny, więc bez względu na to co wybierze, najważniejsze, żeby była z tego jak największa frajda.

Gdy już zabraknie miejsca na naszą twórczość zabieramy się za wyciąganie naszych gwiazd, księżyców i planet. Po ściągnięciu niepotrzebnych resztek i ponownym złączeniu masy możemy powtórzyć turę od punktu drugiego. Czyli ponowne wałkowanie i wycinanie. Ja w drugiej turze wykorzystałam korek, aby zrobić okrągłe planety. Trochę kreatywności i wyobraźni, a człowiek zaczyna widzieć w rzeczach codziennego użytku ukryte możliwości do twórczego wykorzystania.

Różne elementy możemy wycinać aż do momentu, kiedy skończy nam się masa. Jest ona na tyle elastyczna i miękka, że bardzo łatwo się ją wałkuje, a po wykorzystaniu łączy z powrotem.

Po wycięciu naszego gwiazdozbioru (a może i ufo się jakieś znajdzie?) przechodzimy do kolejnej czynności. Bierzemy wykałaczkę i robimy nieduże dziurki, ale na wylot, w wyciętych elementach. Ważne, żeby zrobić to zanim jeszcze wyschnie CiastoPlasto.

Czas na przewlekanie! Bierzemy nić, ucinamy tyle ile potrzebujemy (Im dłuższa nić tym niżej będą zwisać nasze gwiazdki), przewlekamy i na końcu robimy supełki. Jeśli uznacie, że zrobiliście trochę za dużo gwiazdek to zawsze możecie wykorzystać je do czego innego, np. zrobić naszyjnik lub bransoletkę.

Ostatni krok to zawieszenie naszego gwiazdozbioru na lampie, karniszach lub gdzie tylko chcecie i gotowe!

Wariant opcjonalny:

Uwaga! Jeśli nie masz za bardzo gdzie zawiesić swojego gwiazdozbioru, nie ma większego problemu.

Po wycięciu różnych gwiezdnych elementów, poczekaj jak masa CiastoPlasto wyschnie po czym na tylnej jej części przyklej świeżą masę klejącą. Całość poprzyklejaj na suficie lub gdzie tylko chcesz! Gotowe.

Marzenia, także tych dużych spełniają się!

Zobacz również inne nasze propozycje do zabawy z CiastoPlasto TUTAJ

Propozycję zabawy przygotowała Basia

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon