29 lipca 2018

Ołówkowy wiatraczek

30 minut Poziom trudności: 2/5

Czy możemy zobaczyć jak wieje wiatr? Oczywiście! Choć gołym okiem nie widzimy w jaki sposób się porusza, to za pomocą swoich odczuć lub też obserwacji np. liści drzew, możemy poznać go trochę bliżej. Czy jest chłodny, czy ciepły, dynamiczny, czy subtelny…

Pewnie każdy z nas niejednokrotne chciał „uchwycić” go i zamknąć w słoiku. Może nie jest to możliwe, ale za to możemy łatwo połączyć obserwację różnorodności wiatru z zabawą. W jaki sposób? Tworząc wiatraczek, który uchwyci każdy najlżejszy jego powiew. I choć nie jest to żadna nowość, zobaczcie jak łatwo go zrobić i wykorzystać do wielu zadań. Nauki dziecka, ozdoby ogródka, czy jako wskaźnik prędkości wiatru. A najlepsze jest to, że naprawdę można przy tym świetnie się bawić.

Czego  będziemy potrzebować:

Krok 1

Na początku wycinamy z dwóch kolorowych kartek równe kwadraty. Jeden większy, drugi mniejszy. Długości boków mogą być dowolne. U mnie większy posiada boki długości 13 cm, a mniejszy długości 9 cm.

Krok 2

Następnie oba kwadraty zaginamy równo na skos w jedną i drugą stronę.

Krok 3

Wzdłuż zagięć nacinamy nożyczkami kartkę, zostawiając ok. 2 cm tak, żeby kartka pozostała w jednym kawałku.

Krok 4

Środek kartki smarujemy klejem w sztyfcie i przyklejamy co drugi  przecięty po przekątnej  róg kwadratu. (Patrz zdjęcie). Krok powtarzamy przy drugim kwadracie.

Krok 5

Dwa stworzone przez nas wiatraczki łączymy ze sobą. Mniejszy od góry przyklejamy do większego i środek przekłuwamy pinezką

Krok 6

Całość mocujemy do patyczka lub do gumki na końcu ołówka jak w moim przypadku. Pamiętajcie, żeby nie przyciskać wiatraczka zbyt mocno. Dobrze jest zostawić trochę  luzu, żeby mógł się swobodnie kręcić na wietrze. Dodatkowo jeszcze pomalowałam pinezkę złotym markerem olejowym i gotowe.


Teraz możemy już nasze dzieło umieścić wszędzie tam gdzie tylko chcemy i podziwiać jak pięknie chwyta wiatr i razem z nim tańczy. ?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

 

Zobacz również inną wersję wiatraczka TUTAJ

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon