11 września 2023

Owocowe tajemnice – praca plastyczna z tektury

90 min. Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Zapraszam Was dzisiaj do wykonania pracy plastycznej przedstawiającej owocowe plastry ukazujące to, co ukryte pod skórką, w środku wybranych owoców. Przekrojone odsłaniają swoje tajemnice – małe pesteczki lub olbrzymie pestki, soczysty, smaczny miąższ pełen witamin, który pięknie wygląda, cudownie pachnie i wyśmienicie smakuje.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

 

Etap I

Pracę rozpocznij od odrysowania ołówkiem na średniej grubości tekturze małego talerzyka. Do wykonania jednego owocu potrzebne będą cztery tekturowe koła. Owoce, które wspólnie wykonamy, to pomarańcza, cytryna, grejpfrut, kiwi, limonka, brzoskwinia i ananas. Odrysuj więc 28 kół i wytnij je nożyczkami.

Jeden owoc to 4 tekturowe krążki. Sklej je ze sobą klejem uniwersalnym, pomiędzy sklejany drugi i trzeci krążek wsuń jutowy sznurek, który będzie zawieszką. Wszystkie owoce wykonaj w taki sam sposób.

 

Etap II

Przygotowane w ten sposób krążki pomaluj temperami w odpowiednim kolorze: pomarańczę – na pomarańczowo, cytrynę – na żółto, limonkę – na zielono, grejpfruta – na różowo, kiwi – na zielono z domieszką białego, ananasa – na żółto z domieszką pomarańczowego.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu farby ozdób bibułą marszczoną wszystkie owoce.

Pomarańcza – potnij na wąskie paseczki pomarańczową i białą bibułę, przetnij je na kawałki o długości około 30 cm i zrób z nich bibułkowe sznureczki, zwijając ciasno bibułę na całej długości pasków. Na pomarańczowym krążku narysuj ołówkiem małe kółeczko, w środku kreseczki imitujące wnętrze przeciętego owocu. Posmaruj klejem brzeg koła i przyklej pomarańczowy sznureczek, posmaruj klejem ponownie przy pomarańczowym pasku i przyklej sznureczek biały. Białym sznureczkiem wyklej kółeczko w środku, a następnie sznureczkiem pomarańczowym wyklej linie – od środka do brzegu tekturowego krążka. Brzeg pomarańczy – widoczną część wszystkich sklejonych kół – posmaruj klejem uniwersalnym i oklej pomarańczowym paskiem.

Limonkę, cytrynę, grejpfruta – wykonaj w ten sam sposób, w jaki wykonana została pomarańcza, zmieniając kolor bibuły w zależności od owoców: cytryna – żółty, limonka – zielony, grejpfrut – czerwony.

 

 

Brzoskwinia – wykonaj z pasków bibuły czerwony i brązowy sznureczek. Krążek brzoskwini oklej z brzegu czerwonym sznureczkiem, na środku krążka narysuj dużą pestkę, posmaruj ją klejem uniwersalnym i wyklej brązowym sznureczkiem z bibuły. Miejsce, gdzie widoczne są brzegi sklejanych kół, posmaruj klejem uniwersalnym i oklej czerwonym paseczkiem bibuły.

Ananas – narysuj ołówkiem w środku krążka kółeczko i wyklej je żółtym sznureczkiem, brzeg krążka wyklej brązowym sznureczkiem, miejsce połączenia krążków oklej brązowym paskiem.

Kiwi – wyklej środek owocu białym, bibułkowym sznureczkiem.

Teraz ozdób owocowe krążki – narysuj kredkami kreseczki imitujące wnętrze owoców w limonce, cytrynie, pomarańczy i grejpfrucie, na krążku kiwi dorysuj małe pestki, na krążku ananasa – trójkąciki.

Etap IV

Jutowe sznureczki, do których umocowane są owoce, możesz przywiązać na różnych poziomach, np. do patyka znalezionego na spacerze, do ładnego wieszaka lub do rolki bibuły. Do obu końców patyka lub rolki przywiąż sznurek i zawieś w wybranym miejscu.

Praca gotowa.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon