18 stycznia 2022

Pani Zima

około 90 minut Poziom trudności: 4/5

Mam nadzieję, że pamiętacie zaprezentowane tu wcześniej prace – Panie Wiosnę, Lato i Jesień. W tym kolorowym towarzystwie brakuje tylko jednej pory roku: Pani Zimy; śnieżnej, mroźnej, lodowej damy, która właśnie rozgościła się u nas na dobre. Sposób jej wykonania jest prosty i bardzo podobny do sposobu wykonania pozostałych pór roku. Styczeń to idealny moment, by stworzyć plastyczną Panią Zimę. Zapraszam więc do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od narysowania na kartce z bloku rysunkowego lub bezpośrednio na tekturze konturu Pani Zimy – głowa z dłuższymi włosami i ramiona. Możesz skorzystać z przygotowanego przeze mnie szablonu Pani Zimy. Wytnij szablon narysowany na kartce, odrysuj go na tekturze, a następnie wytnij nożykiem do cięcia tektury; pamiętaj o podłożeniu pod tekturę podkładki. Z tektury wytnij pasek o długości około 10 cm i szerokości 4 cm, możesz zaokrąglić górny bok odcinając nożyczkami jego brzeg. Zrób nacięcie w pasku (od zaokrąglonej części) oraz w dolnym, lewym rogu bluzki Pani Zimy, następnie wsuń nacięcie w nacięcie i sprawdź, czy Pani Zima stabilnie stoi.

Etap II

Rozłóż połączone elementy, połóż tekturową Panią Zimę na blacie i narysuj na niej ołówkiem owalną głowę, tak żeby oddzielić twarz od włosów, oraz linię oznaczającą zakończenie bluzki. Pomaluj Panią Zimę temperami – twarz kolorem łososiowym, włosy srebrnym, na bluzce pomaluj tło do zimowego obrazka – w dolnej części bluzki namaluj srebrną zaspę, niebieskim i białym stwórz zimowe pochmurne niebo. Wytnij również z tektury trójkątny nosek i pomaluj farbą łososiową.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu farby przyklej ruchome samoprzylepne oczy, klejem uniwersalnym brwi – małe, białe, jasnoróżowe pomponiki, tekturowy nosek, wytnij z czerwonej kartki uśmiech i również przyklej. Folię aluminiową przetnij nożyczkami na spore kawałki i zrób z nich kulki na zimowe korale. Ułóż je na szyi Pani Zimy i przyklej klejem uniwersalnym.

Etap IV

Pora na ozdobienie bluzki. Możesz ją udekorować według własnego pomysłu lub wykonać tę czynność w zaproponowany przeze mnie sposób. Na białej kartce z bloku malarskiego art deco narysuj sześć kółek, wytnij je. Z dwóch wyciętych kół ułóż na bluzce bałwanka, na pozostałych narysuj delikatnie różową i niebieską kredką spiralki – kręciołki, z kół zrób korony zimowych drzew. Z czarnej kartki wytnij kapelusz dla bałwanka, paski z których powstaną pnie drzew i gałązka dla bałwanka. Z czerwonej lub pomarańczowej kartki wytnij trójkątny nosek – marchewkę. Z wyciętych elementów ułóż na bluzce kompozycję i dopiero wtedy, gdy będziesz przekonany, że tak ma wyglądać zimowy obrazek, przyklej wszystkie części. Czarnym flamastrem domaluj bałwankowi węgielkowe oczy, uśmiech i guziki. Kredkami dorysuj śniegowe gwiazdki. W dolnej części bluzki przyklej klejem uniwersalnym zaspę – foliowy wałeczek.

Etap V

Folię aluminiową potnij na paski, a następnie uformuj z nich wałeczki. Wykonaj z nich fryzurę Pani Zimie, przyklejając je na srebrnych włosach. Klejem uniwersalnym pomaluj na włosach pasma, na nich przyklej foliowe wałeczki, a ich nieprzyklejone końce pozawijaj w fikuśne loki.

Etap VI

Na kartce z bloku artystycznego art deco narysuj niebieskimi i różowymi odcieniami kredek małe kółeczka, na nich narysuj zimowe śnieżynki, wytnij je i przyklej na srebrnych włosach Pani Zimy. Z białych pomponików wykonaj jeszcze jeden sznur korali, przyklejając je klejem uniwersalnym nad koralami wykonanymi ze srebrnych kulek, przyklej też na bluzce kilka świecących cekinów – śnieżynek.

Etap VII

Połącz ze sobą elementy (jak w opisie w etapie II), wsuwając nacięcie w nacięcie, i postaw Panią Zimę. Praca gotowa.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała: Alicja

pobierz szablon

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon