Plastikowy breloczek

1 godzina
four

Dziś zapraszam Was na nietypowy tutorial breloczkowy. Nie potrzebne nam żadne specjalistyczne narzędzia, jedynie piekarnik i kawałek plastikowego opakowania. Tak, ponieważ nasze breloczki będą z plastiku, który pod wpływem ciepła kurczy się i twardnieje. Wykorzystamy to w twórczy sposób! Zapraszam do zabawy.

 

Czego będziemy potrzebować:

  • kawałek plastikowego, przeźroczystego opakowania np. po ciastach
  • flamastry lub markery
  • nożyczki i ołówek
  • biała kartka
  • brelok np. z zestawu Ciasto-Plasto

 

Etap 1. Zanim będziemy rysować na plastiku, możemy wspomóc się szkicem wykonanym na zwykłej kartce. Dzięki temu łatwiej będzie nam robić ewentualne poprawki.

Etap 2. Dopiero teraz możemy przyłożyć przeźroczysty kawałek plastiku do kartki i flamastrem lub markerem odrysować kontury. W moim przypadku jest to piesek. 😊 Pamiętajcie, że nasz plastik po podgrzaniu go w piekarniku troszkę się skurczy i stwardnieje, dlatego wielkość obrazka dopasujcie do waszych końcowych oczekiwań.

Etap 3. Gotowy obrazek wycinam, ale nie idąc dokładnie po linii konturu tylko obok, dodatkowo wygładzając, zaokrąglając go. Nie zapomnijcie również o dziurce na brelok. Możecie skorzystać z dziurkacza lub nożyczek.

Etap 4. Czas na kolory. Obrazek zamalowujemy flamastrami lub markerami. Te, które są permanentne, będą lepiej trzymać się powierzchni plastiku.

Etap 5. Teraz kiedy foliowy obrazek mamy już gotowy, trzeba koniecznie poprosić o pomoc kogoś dorosłego, bowiem samodzielne korzystanie z rozgrzanego piekarnika może być niebezpieczne!

Następnie ostrożnie wsadzamy obrazek do piekarnika nagrzanego do 160 stopni na ok. 1 minutę (nie zapomnijmy o zabezpieczeniu blachy pergaminem) lub podgrzewamy nagrzewnicą.

Plastik pod wpływem ciepła zacznie się kurczyć i twardnieć. Uwaga – nie zostawiamy go dłużej w piekarniku gdyż może się stopić lub spalić, należy też bardzo uważać przy wyciąganiu i nie dotykać go gołymi rękami, najlepiej wyciągnąć całą blachę i poczekać aż przestygnie. 

Teraz wystarczy jeszcze dodać do obrazka brelok i gotowe. 😊

 

Basia