19 listopada 2018

Pogodomierz DIY

1 godzina Poziom trudności: 2/5

Jaką mamy dziś pogodę? A jaka była wczoraj? Na te pytania pomoże odpowiedzieć nam „pogodomierz”. Możemy się nim bawić, możemy stworzyć meteorologiczną grę, a co najważniejsze możemy wykorzystać go do nauki małych artystów, którzy dopiero odkrywają takie zjawiska jak stany pogody.  Na co więc czekać?! Zaczynajmy twórczą zabawę! 

Będziemy potrzebowali:

Etap 1

Naszym pierwszym krokiem będzie naszkicowanie koła. Rysujemy je za pomocą cyrkla na sztywnej kartce i na koniec wycinamy. Moje koło ma średnicę 23,8 cm. 

Etap 2

Teraz kolej na mniejsze kółka, na których przedstawimy różne stany pogody. U mnie będzie ich 6, jednak Wy możecie zrobić mniej lub więcej. Ponownie wyznaczam odpowiednią średnicę (u mnie wynosi ona 9,7 cm) i wycinam. Wymiary na tym etapie są bardzo ważne ponieważ jeśli zrobimy za duże kółka, to po przyczepieniu do głównego koła będą one nachodzić na siebie. Jeśli natomiast zrobimy za małe, będą widoczne zbyt duże przerwy. Zwróćcie więc uwagę na średnicę i odległości. Możecie też po prostu ściągnąć wymiary ode mnie.

Etap 3

Kiedy mniejsze kółka mamy już odpowiednio ułożone na tym dużym, to nie pozostało nam nic innego jak je przyczepić. Możecie oczywiście przykleić je klejem lub tak jak ja użyć pinesek. Dzięki temu, nasze kółka będą się kręcić, a to zawsze dodatkowa frajda. ? Wpinamy więc pineski, a z tyłu zabezpieczamy je…CiastoPlasto. Może to być też zwykły kawałek korka, jednak ja mając je pod ręką i wiedząc, że jest w sam raz na trudne zadania, postanowiłam wykorzystać właśnie je. Wystarczy tylko poczekać jak przeschnie i zabezpieczenia gotowe. 

Etap 4

Koło na chwilę odkładamy i zabieramy się za rysowanie różnych typów pogody. Ja do swojego pogodomierza wybrałam: burzę, deszcz, śnieg, pochmurne niebo (ale z odrobiną słońca), bezchmurne niebo – czyli samo słoneczko oraz wiatr. Tak jak wcześniej wspomniałam, możecie także dodać swoje pomysły. Wszystkie rysunki pokolorowałam flamastrami i kredkami.

Etap 5

Gotowe obrazki wycięłam po czym, przykleiłam do mniejszych kółek tak, aby zasłoniły pineski.

Etap 6

Na koniec pozostała nam strzałka. Ulepimy ją z CiastoPlasto, poczekamy aż zaschnie, po czym przyczepiamy w odpowiednim miejscu pineską, pamiętając o zabezpieczeniu tyłu. Możecie oczywiście wykonać strzałkę z papieru, ale według mnie taka ulepiona z plastycznej masy prezentuje się o niebo lepiej.

Nasz pogodomierz jest już gotowy! To kto pokaże jaką mamy dziś pogodę? ?

Propozycję zabawy przygotowała Basia

Zobacz również KALENDARZ POGODY

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon