24 lutego 2021

Przebiśniegi-praca przestrzenna

90 minut+ wysychanie kleju Poziom trudności: 5/5
5 1 vote
Ocena publikacji

Niebawem wiosna nieśmiało zawita do naszych ogrodów, ze zmarzniętej ziemi wystawią swoje białe główki pierwsze kwiaty – urocze przebiśniegi. Te niepozorne, małe roślinki są oznaką kończącej się zimy, zapowiadają w przyrodzie duże zmiany, na które wszyscy z utęsknieniem czekamy. Dzisiejsza propozycja to wykonanie plastycznych przebiśniegów.

Do ich wykonania potrzebne będą:

Etap 1

Pracę rozpocznij od przygotowania materiałów potrzebnych do wykonania listków i łodyg. Pomaluj dokładnie zieloną temperą białe kartki z bloku rysunkowego: dwie kartki pomaluj z jednej strony (wykonasz z nich łodygi) i jedną kartkę pomaluj z obu stron, najpierw jedną stronę, po wyschnięciu drugą (wykonasz z nich listki). Pomaluj również na zielono wewnętrzną stronę okrągłego opakowania po serku i tekturową rolkę. Te materiały możesz przygotować dzień wcześniej.

Etap 2

Z zielonej kartki z kolorowego bloku rysunkowego (lub technicznego) powycinaj listki – paski o szerokości około 1 cm, dłuższe trochę od tekturowej rolki, szpiczasto zakończone z jednej strony. Z kartki zamalowanej z obu stron powycinaj krótsze listki. Używając kleju biurowego oklej tekturową rolkę dłuższymi listkami.

Etap 3

Z kartki zamalowanej z jednej strony wykonaj łodygi – potnij kartkę na paski o szerokości około 4 cm, niepomalowaną stronę paska posmaruj klejem biurowym i zwiń w rurkę, dokładnie dociśnij brzegi, chwilę przytrzymaj. To samo zrób z pozostałymi paskami. Część pasków przetnij, tak żeby powstały łodygi różnej wysokości. Klejem uniwersalnym przyklej rurki do tekturowej rolki. Wysokie łodygi przyklej na całej długości rolki.

Etap 4

Części łodyg wystające ponad rolkę delikatnie odegnij na zewnątrz, mniejsze łodyżki przyklej podobnie – fragmenty łodyżek posmaruj klejem, części nieprzyklejone również odegnij na zewnątrz.

Etap 5

Na kartkach pomalowanych z jednej strony narysuj za pomocą ołówka i cyrkla koła o średnicy około 5 cm. Korzystając z ołówka i linijki narysuj przez środek kół linie i poprzecinaj je na pół. Teraz posklejaj klejem biurowym połówki kół w stożki i poprzyklejaj je klejem uniwersalnym do łodyg w górnej ich części, tak żeby nad stożkami zostały około centymetrowe odcinki. Do łodyżek na rolce przyklej kilka krótszych listków.

Etap 6

Z białej kartki wytnij płatki w kształcie łez. Klejem uniwersalnym przyklej je wewnątrz stożków (w każdym stożku trzy płatki).

Etap 7

Z białej kartki wytnij paski o długości około 10 cm i 3 cm szerokości. Z jednej strony posmaruj je klejem i zwiń w rurki. Potnij je na odcinki o długości ok. 2 cm, z jednej strony pomaluj delikatnie zielonym flamastrem i przyklej je niepomalowaną końcówką wewnątrz kwiatów za pomocą kleju uniwersalnego.

Etap 8

Kompozycję na rolce posmaruj od spodu klejem uniwersalnym i przyklej do okrągłego pudełka po serku.

Etap 9

Po dokładnym wyschnięciu kleju oklej okrągłe pudełko krótkimi listkami, przed przyklejeniem górne części listków powywijaj delikatnie nożyczkami.

Etap 10

Z dużego kawałka tektury możesz wykonać wiosenny obłoczek, na tle którego wyeksponujesz przebiśniegi lub inne wiosenne prace. Narysuj na tekturze chmurkę, tak żeby można było ją postawić (na dole linia prosta – brzeg tektury, pozostała część „chmurkowa falbanka”). Wyciśnij na paletę niebieską i białą temperę, pomaluj nimi chmurkę. Po wyschnięciu wytnij ją. Zagnij do środka jej krawędzie (z lewej i prawej strony) i postaw.

Na tle obłoczka białe przebiśniegi będą ładnie się prezentowały.
Życzę udanej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon