27 marca 2019

Ptasia kalka – witraż

20 minut plus czas schnięcia Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Coś się ta wiosna w tym roku guzdrze, nie sądzicie? Może więc trochę ją pospieszyć? Jak? Najlepsze będą kolorowe rysunki na okno! A że do polski wracają właśnie ptaki, może połączyć przyjemne z pożytecznym i poznać jakieś rodzime gatunki? Zdjęcia można wyszukać w Internecie, lub poszukać atlasu ptaków. A dzięki niepozornej sztuce kalkowania, można dokładnie przyjrzeć się np. budowie skrzydeł, lub jak naprawdę wyglądają ptasie nóżki. I przy okazji poćwiczyć precyzję dłoni.

Potrzebujemy:

  • zestawu Glass Deco
  • kawałka przeźroczystej folii lub koszulki foliowej
  • zdjęć
  • drewnianego patyczka lub wykałaczki

Etap 1

Zdjęcie wkładamy w koszulkę. Jeśli zamiast koszulki mamy po prostu kawałek folii, najlepiej zamocować go kawałkiem taśmy klejącej, by nasz rysunek nie rozjeżdżał się co chwila ze zdjęciem (uwaga, zdjęcie może się od tego zniszczyć, jeśli klej jest mocny).

Etap 2

Bierzemy czarną konturówkę GlassDeco i zaznaczamy nią kontury rysunku, kolorów i kształtów ptaszka. Nie można użyć do tego samej farbki, ponieważ ma rzadszą fakturę, dostosowaną do wypełniania.

Etap 3

Zaczynamy wypełnianie pól. Jeśli razi Was troszkę, że wszystkie kolory są bardzo jasne bez obaw, ściemnieją po wyschnięciu. Jeśli nie podobają Wam się kolory oryginału, nic nie stoi na przeszkodzie, by trochę poszaleć. Może odkryjecie nowe gatunki?

Tu napiszę też o jednej sztuczce, którą wymyśliłam. Jeśli chcemy połączyć w jednym polu dwa kolory tak, by przenikały się wzajemnie, wystarczy wykałaczka. Kiedy już nałożymy dwie barwy, można zanurzyć patyczek po jednej stronie granicy i przeciągnąć go na drugą. A później na odwrót. W ten sposób powstaną fajne smugi. Ten sam trik wykorzystuję przy ozdabianiu pierniczków i przy paru innych okazjach.

Etap 4

Teraz trzeba poczekać, aż nasze dzieło dobrze wyschnie. To niestety może trochę zająć. Najłatwiej ocenić, czy można odrywać już ptaszka od folii, sprawdzając czy z wierzchu i od spodu mamy taki sam kolor.

Kiedy kalka wyschnie, można ją przyczepić na okno lub lustro. Gotowe!

Zdjęcie ptaka: Wydawnictwo Editions Atlas, seria „Ptaki Polski”, karta „Rudzik”.

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon