23 września 2019

Robimy chińskie lampiony

20 minut Poziom trudności: 2/5

Lubicie lampiony? Chyba nie znam nikogo, kto by odpowiedział „nie”. A chcielibyście jeden zrobić? Albo parę? Dekoracja z kolorowych lampionów rozweseli nadchodzące jesienne wieczory, a nie ma lepszych dekoracji, niż te zrobione wspólnie – całą rodziną. Wykonanie ich w tej wersji jest na tyle łatwe, że z drobną pomocą poradzą sobie nawet młodsi członkowie familii. Zatem do dzieła, robimy chińskie lampiony!

Potrzebujemy:

Etap 1

Rysujemy prostokąt. Na jeden bok odmierzamy obwód rolki. Długość drugiego boku decyduje, jak szeroki będzie nasz lampion. Im dłuższy bok, tym będzie szerszy. Zdradzę, że najlepiej sprawdza się 1 i 1/3 długości rolki, choć nic nie stoi na przeszkodzie by poeksperymentować.

Robimy chińskie lampiony – ta wersja jest tak prosta, że z pomocą dorosłych poradzą sobie nawet najmłodsi!

Możemy od razu wyciąć wszystkie potrzebne prostokąty. W prostszej wersji po jednym na lampion. Dla ambitnych mogą być dwa. W tym przypadku drugi prostokąt można wyciąć z gładkiej bibuły.

Etap 2

Malujemy rolki papieru. Dobrze sprawdzą się intensywne, żywe kolory. Najlepiej nałożyć przynajmniej dwie warstwy, żeby kolor był równy i nie przebijały napisy (jeśli takie są). Odstawiamy rolki na bok do wyschnięcia i wracamy do naszych papierowych prostokątów.

Etap 3

Po bokach długości obwodu rolki odmierzamy pasek szerokości ok. 1 centymetr od brzegu. Następnie rysujemy paski wzdłuż dłuższego boku o szerokości 1-1.5 centymetra i je wycinamy. Efekt powinien wyglądać tak, jak na zdjęciu poniżej.

Etap 4

Papier do rolek można przykleić na dwa sposoby. W pierwszym smarujemy klejem odmierzone paski po „lewej” stronie i osiągamy efekt taki, jak w niebieskim lampionie. W drugim, trudniejszym, zaginamy pasek i przyklejamy właśnie tę zgiętą część. Jeśli chcemy zrobić dwie warstwy – druga powinna być doklejona do środka rolki.

Etap 5

Teraz wystarczy tylko przykleić nitkę taśmą klejącą do środka lampionów i gotowe! Można dekorować pokój. 

A tu znajdziecie inną naszą „lampionową” propozycję – lampion ze słoika.

Propozycję zabawy przygotowała Agata

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon