24 marca 2022

Wielkanocna pisanka

około 60 minut Poziom trudności: 3/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Wielkanoc coraz bliżej, a z nią czas przygotowań świątecznych, wiosennych dekoracji. Wśród żółciutkich kurczaczków, kurek, owieczek, baranków, kwiatków nie może zabraknąć kolorowych pisanek. Jest wiele sposobów wykonania takich barwnych jajeczek: do ich ozdobienia można użyć kolorowych barwników kupionych w sklepie, łupiny cebuli, kolorowej bibuły, można pomalować je pisakami, kredkami lub okleić kolorową bibułą, wełną, wycinankami, sznurkiem… Malowanie woskiem, wydrapywanie to sposób ozdabiania wymagający doświadczenia, precyzji i ogromnej cierpliwości. Sposobów jest naprawdę wiele. Kolorowe jajeczka można też przygotować w zupełnie innej formie, taka jest moja dzisiejsza propozycja: bardzo proste wykonanie kolorowej pisanki z kartonu i skorupek po jajkach. Zapraszam do wspólnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:

Etap I

Wykonanie pisanki rozpocznij od narysowania ołówkiem na tekturze sporego jajka. Jeśli zechcesz, możesz skorzystać z szablonu przygotowanego przeze mnie. Następnie używając podkładki wytnij nożykiem do cięcia tektury narysowane jajko.

Etap II

Posmaruj klejem uniwersalnym tekturowe jajo z jednej strony i wyklej je pokruszonymi, małymi kawałkami skorupek po jajkach. Po dokładnym wyschnięciu kleju wyklej skorupkami tekturowe jajko z drugiej strony.

Etap III

Wytnij z tektury pasek o szerokości około 3 cm i długości 20 cm. Posmaruj klejem uniwersalnym jeden koniec paska i sklej go tak, żeby pasek utworzył koło; będzie ono podstawką dla pisanki. Sklejane części paska zepnij klamerką na około 10 minut.

Etap IV

Kartki z bloku technicznego w różnych odcieniach zieleni potnij na paski o szerokości około 5 cm, a następnie potnij je na części przypominające ostre liście trawy. Oklej nimi tekturowy okrąg (podstawkę jajka) z dwóch stron (od zewnątrz i od wewnątrz), tak żeby tektura była niewidoczna.

Etap V

Teraz bardo przyjemna część pracy. Farbami plakatowymi ozdób jajko w wymyślone przez siebie wzorki – zygzaki, falbanki, kropki, paski, kwiatki… Pomaluj jajeczko z jednej strony, a po wyschnięciu farb pomaluj z drugiej.

Etap VI

Po dokładnym wyschnięciu pisanki postaw ją na podstawce, wsuwając ją w trawkę.
Praca gotowa. Własnoręcznie wykonana pisanka może być dekoracją wielkanocnego stołu, stojąc na parapecie może pięknie komponować się z wiosennym słońcem świecącym za oknem, z błękitem nieba czy wiosennym ogrodem.
Życzę przyjemnej, relaksującej zabawy oraz radosnych Świąt Wielkanocnych.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
ok. 30–40 minut (+ wysychanie kleju) Poziom trudności: 4/5
19 lutego 2024
facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon