20 października 2022

Zabawne dynie na cukierki

90 minut. Poziom trudności: 3/5

Dynie to magiczne warzywa będące nieodzownym elementem jesiennych dekoracji. Uwielbiam je wszystkie – i te małe, i te wielkie, pękate, pomarańczowe, czerwone, zielone, żółte… W październiku zapraszam je do mojego domu i ustawiam w różnych miejscach, by cieszyć się ich pięknem. Panoszą się wtedy na schodach, parapetach, w koszach, na blacie kuchennego stołu. Czasami tworzę z nich lampiony: odcinam górne części dyni, wyciągam miąższ z pestkami, wycinam trójkątne oczy, uśmiechnięte buzie i wstawiam do środka świeczki, by stworzyć niezwykły nastrój. Dzisiaj postanowiłam wykonać z Wami śmieszne dynie. Jeśli macie ochotę stworzyć własną jesienną dekorację, to zapraszam do wspólnej zabawy.


Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Proponuję wykonanie trzech dyń, każda z nich będzie zrobiona z innego pudełka po serku pleśniowym – większa i mniejsza dynia w kształcie koła oraz dynia w kształcie elipsy. Warto nie wyrzucać takich opakowań, są one doskonałym materiałem do tworzenia interesujących prac plastycznych. Wykonanie dyni rozpocznij od zgniecenia w kulki trzech kartek z bloku rysunkowego i wyprostowania ich. Czynności te powtórz kila razy, by kartki miały jak najwięcej nieregularnych linii od zgniatania.

Etap II

Otwórz wszystkie pudełka, w pierwszej kolejności ozdób ich górne części (przykrywki): posmaruj je klejem uniwersalnym i dokładnie przyklej do nich kartki, mocno dociskając przyklejane elementy. Odstające od pudełek części nieprzyklejonych kartek odetnij nożyczkami przy samym brzegach przykrywek. Dolne części pudełek posmaruj od spodu klejem uniwersalnym, przyklej do nich kartki, następnie odetnij odstające (nieprzyklejone) części.

Etap III

Po dokładnym wyschnięciu kleju pomaluj oklejone pudełka pomarańczową temperą z domieszką niewielkiej ilości czerwonej. Pozostaw do wyschnięcia.

Etap IV

Przygotuj ogonki dyni – wytnij nożyczkami z zielonej kartki 3 paski o szerokości około 2 cm, nawiń je na ołówek, następnie rozwiń i od wewnątrz posmaruj klejem uniwersalnym, zwiń ponownie i sklej w ciasne rurki. Na ołówek nawiń również zielone druciki kreatywne, powstałe spiralki przymocujesz później do ogonków.

Etap V

Wszystkie części pudełek pomaluj od środka czarną temperą. Po dokładnym jej wyschnięciu pozamykaj wszystkie pudełka.

Etap VI

Narysuj ołówkiem na czarnej kartce trójkątne noski i uśmiechnięte buzie, wytnij je. Dekoracyjnymi nożyczkami odetnij górne brzegi buziek. Przyklej je klejem biurowym do pudełek, umocuj również samoprzylepne oczka. Jeśli chcesz by dynia zamknęła oczko (mrugała zabawnie), to narysuj je flamastrem.

Etap VII

Posmaruj klejem uniwersalnym końce ogonków (każdy ogonek z jednej strony) i przyklej je w górnych częściach pudełek, przytrzymaj chwilę. Na końcach lub w środku zwiniętych w spiralkę drucików kreatywnych zrób pętelki i wsuń je na tekturowe ogonki.

Etap VIII

Wewnętrzne części dyni pomalowane na czarno ozdób błyszczącym flamastrem, rysując gwiazdki.

Śmieszne dynie gotowe. Możesz wykorzystać je do stworzenia niepowtarzalnych jesiennych dekoracji, w dyniowych pudełeczkach możesz ukryć różne drobiazgi – niespodzianki – liściki, coś słodkiego, małą zabawkę… i podarować je komuś bliskiemu z okazji Halloween.
Życzę miłej zabawy.

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon