23 listopada 2022

Zebry z fiorelkowego ZOO

ok.60 minut Poziom trudności: 4/5
0 0 votes
Ocena publikacji

Do fiorelkowego ZOO wprowadzają się dzisiaj kolejne zwierzęta, są nimi zebry – ssaki z rodziny koniowatych, które żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary. Zebry łatwo rozpoznać po charakterystycznych białych i czarnych pasach na ciele. Kiedyś sądzono, że zebry mają białą sierść pokrytą czarnymi pasami, badania wykazały jednak, że kolor tła zwierzęcia to czarny, białe paski i brzuch to dodatki, które powstały wskutek różnych czynników. Zapraszam więc dzisiaj do wspólnej biało-czarnej zabawy.

Do wykonania pracy potrzebne będą:


Etap I

Pracę rozpocznij od wycięcia szablonów – tułowia, głowy i ucha zebry. Następnie spłaszcz tekturową rolkę, połóż na niej szablon tułowia, odrysuj ołówkiem i wytnij nożyczkami. W miejscu linii spłaszczenia rolki zrób nacięcia, tak żeby powstały cztery nogi zebry. Na cienkiej tekturze z okładki bloku odrysuj dwa razy szablon głowy i ucha.


Etap II

Z czarnej i białej bibuły marszczonej wytnij paski o szerokości 2 cm na grzywę zebry oraz prostokąty o wymiarach około 5×10 cm, z których powstanie ogon. Paski na grzywę ponacinaj nożyczkami z jednej strony. Posmaruj klejem uniwersalnym jedną tekturową głowę w miejscu gdzie będzie grzywa, przyklej ponacinany czarny pasek, ponownie posmaruj klejem, przyklej biały pasek, posmaruj klejem jeszcze raz i przyklej pasek czarny. Teraz posmaruj klejem całą głowę i przyklej do niej taki sam szablon. Z jednej strony głowy przyklej uszy. Po wyschnięciu kleju „poczochraj” delikatnie grzywę, tak żeby były widoczne paski białe i czarne.

Etap III

Ponacinaj krótsze boki prostokątów wyciętych z bibuły, następnie poskręcaj je w sznureczki do miejsca nacięć. Końce powstałych sznureczków od strony bez nacięć sklej klejem uniwersalnym. Po wyschnięciu skręć sznureczki razem, łącząc je w ten sposób ze sobą.

Etap IV

Wycięty z rolki tułów posmaruj w górnej części (na grzbiecie) na wewnętrznych brzegach, pomiędzy posmarowane brzegi wsuń z jednej strony głowę, z drugiej ogonek, dociśnij sklejane części i na 10 minut zepnij klamerkami do bielizny.

Etap V

Po dokładnym wyschnięciu kleju posmaruj całą zebrę białą temperą. Po wyschnięciu białej farby namaluj czarne pasy, pyszczek i kopytka, przyklej oczka. Stawiając zebrę odegnij delikatnie nóżki na zewnątrz, a końce nóg (na wysokości kopyt) zagnij do środka, by zebra stabilnie stała.


Zebra gotowa. Ponieważ zebry najlepiej czują się w stadzie, proponuję wykonanie kilku takich zwierząt. Możesz zrobić je samodzielnie lub zaprosić do wspólnej zabawy swoje koleżanki i kolegów.


Życzę udanej zabawy.

Zobacz również pozostałe prace z cyklu o ZOO:

Żyrafy z Fiorelkowego Zoo

Słoniki z Fiorelkowego ZOO

Propozycję zabawy przygotowała Alicja

facebook linkedin twitter twitter youtube search-icon printer-icon