Zegar Salvadora Dalego z CiastoPlasto

30 minut plus czas schnięcia
two

Poznaliśmy już trochę bliżej artystów takich jak Van Gogh czy Seurat. Każdy z nich ma w swoim dorobku niesamowite dzieła, wykonane w unikalnej i nieszablonowej technice. A skoro o nich mowa, to znak, że dziś zapoznamy się z kolejnym wyjątkowym artystą.  Będzie nim Salvador Dali, jeden z najbardziej znanych surrealistów.  A kiedy mówimy właśnie o nim, to najczęściej pojawia nam się w głowie jego słynny obraz z „cieknącymi zegarami”. Tak, to będzie nasza inspiracja na dziś – zegar w stylu Dalego. Zapraszam do zabawy!

Co będzie nam potrzebne:

  • CiastoPlasto
  • wykałaczki lub patyczki do formowania dołączone do zestawu Ciasto-Plasto

1. Zegary Salvadora jak już pewnie zauważyliście są bardzo „spływające” i na tym właśnie skupimy naszą uwagę – na nieregularnych kształtach. Ja postanowiłam tym razem pójść w gniecenie, ściskanie, rolowanie… czyli lepienie z masy CiastoPlasto. Zaczynam od nadania kształtu mojemu zegarowi. Im mniej symetryczny, tym lepiej. Proponuję zacząć od uformowania kulki, po czym spłaszczyć ją, jednocześnie nadając jej odpowiedni kształt. 

2. Zegary przedstawione na obrazie Salvadora Dali wyglądają tak, jakby spływały z płaskich powierzchni w dół. Są bardzo miękkie i lejące, dlatego mój zegar formuję w podobny sposób, dbając aby nie był zwyczajnie płaski. Wystarczy sięgnąć po podkładkę i oprzeć część masy na niej tak, jakby właśnie z niej ściekała. Jeśli trzeba, możecie wspomagać się wykałaczką lub patyczkami dołączonymi do zestawu CiastoPlasto. Na koniec naszą rzeźbę odkładamy do wyschnięcia.

3. Czas na obramówkę. Sięgam po wybrany kolor, ponownie formuję kulkę, a następnie roluję w długi wałek. Nakładam go dookoła powierzchni zegara w dowolny sposób, tu także nie musimy zachowywać realistycznych kształtów. 😉

4. Na koniec wypełniam zegarek cyferkami i wskazówkami. Tu także trochę się bawię i układam elementy dość dowolnie. 

Wystarczy poczekać aż wszystko zaschnie i nasz surrealistyczny zegarek już gotowy. 😊 Jeśli chcecie, możecie dodatkowo przykleić z tyłu magnes (występują w niektórych zestawach CiastoPlasto) i umieścić ozdobę np. na lodówce. 

 

Basia

Podobało się? Podziel się z innymi!